avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate romeo_ovidiu@yahoo.com

Activitate romeo_ovidiu@yahoo.com

Salut,

Am citit legea, am discutat cu politia rutiera si de la Bucureti si cea din Teleorman, unde mi-a fost suspendat dreptul de a conduce.
Eu vad lucrurile in felul urmator, cel putin i ncazul meu:
S-a dat sentinta cu posibilitate de atac in 30 de zile de la comunicare. Daca nu vreau sa depun recurs merg la Judecatorie dupa cele 30 zile de la comunicare si solicit sa imi faca decizia definitiva. Impreuna cu aia ma duc la politie in termen de 15 zile si depun permisul. Altfel pot depune recurs si dupa ce se da sentinta (care este definitiva) am 15 zile sa depun permisul la politia rutiera.

Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Data pronuntarii hotararii judecatoresti este data in care s-a judecat procesul? sau se da la 1-2 zile dupa. Pentru ca pe net imi apare: Data ultimei modificari: 14.11.2014. Dar procesul s-a judecat pe 11.11.2014.

Mersi,
Buna,

Am fost la Udristei(rutiera bucuresti) si am intrebat la informatii despre ceea ce ma interesa.
Raspunsul a fost in felul urmator:
"Astept decizia de la judecatorie sa ajunga acasa. Din acel moment am 30 zile sa depun recurs. Daca nu depun recurs, dupa cele 30 zile, mai am 15 zile in care sa depun permisul de conducere la politie."

Avand in vedere ca in legislatie parca scrie ca am 15 zile din momentul in care decizia este definitiva, asta ar insemna ca 15 zile dupa ce expira perioada in care pot face recurs, pentru ca abia atunci decizia este definitiva.
Gandesc cumva gresit?
Buna ziua,

As dori ce sa stiu ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie pentru a nu imi fii prelungita suspendarea cu inca 30 zile.
Mi-a fost suspendat permisul auto pentru o depasire pe linie continua si am contestat in instanta aceasta supendare din motive personale (avem foarte mare nevoie de permis in acea perioada). In urma procesului, s-a respins cererea de anulare a suspendarii. Nu vreau sa mai depun recurs pentru ca stiu ca am gresit si ca nu am sanse de castig. Decizia a fost data pe 12 Noiembrie. Ce ar trebui sa fac ca sa nu imi fie prelungita suspendarea cu inca 30 zile. Am citit pe undeva ca trebuie sa legalizez decizia si cu aia sa ma duc sa predau permisul la politie. Sau pot sa ma duc direct la politia rutiera si sa predau permisul? Pot sa duc permisul in orice oras sau trebuie sa il duc la rutiera care mi l-a emis/ care tine si de domiciliul din buletin.

Multumesc,