avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate raoul_stef

Activitate raoul_stef

Răspuns la discuția AMENDA ROVIGNETA
Va multumesc pentru raspuns . Problema este ca procesele verbale sunt in 2 luni diferite ( noiembrie / decembrie ) iar amenzile aferente, din cate am verificat , sunt platite . Revenind insa la despagubirea de 28 euro , care reprezinta exact contravaloarea rovignetei pe 12 luni : nu as avea sanse daca contest executarea prin argumentul ca daca platesc de 2 sau mai multe ori aceasta despagubire , ar lua nastere o situatie dificila pentru mine ca si contravenient , disproportionata fata de ' pericolul social generat ' ? Teoretic , as plati de doua ori rovigneta pe 1 an de zile ( tinand cont de faptul ca aceste contraventii au avut loc in acelasi an , la o distanta de 1 luna ) , ce e , din punctul meu de vedere, reprezinta un abuz .
Buna ziua. Am o nelamurire si sper ca ma puteti ajuta : am primit de la executor judecatoresc o decizie de executare silita pentru un debit de 28 euro la CNADNR ; contraventia s-a inregistrat in 2010 ; mentionez ca amenda aferenta - 250 lei - s-a platit catre Fisc anul trecut ( am verificat si este acelasi nr de PV desi nu am primit pana in ziua de azi asa ceva direct de la creditor ) . Anul trecut am platit aceasta despagubire , de 28 euro , pt alta contraventie de lipsa rovigneta , contraventie inregistrata tot in 2010 . Intrebarea este urmatoarea : daca am platit pt acel an ( 2010) o data , trebuie sa mai platesc si acum ? Multumesc.