avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate MariaTulbure

Activitate MariaTulbure

Eu sunt pensionara din iulie 2017. Nu mai am de platit CAS in calitate de PFA. Nu are cu ce sa se compenseze.
In data de 31 octombrie 2018 am platit contributia de asigurari sociale pentru anul 2017. Pe Decizia de impunere se mentioneaza urmatoarele: "Pentru plata cu anticipatie a sumelor se acorda o bonificatie de 10% din aceste sume, daca sunt platite integral pana la data de 15 decembrie 2018, inclusiv." De la ghiseu mi s-a spus ca aceasta bonificatie o sa o primesc doar anul viitor. In consecinta, am platit intreaga suma. Ce pot sa inteleg de aici? Cum se procedeaza pentru primirea acelei bonificatii?
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Ma intereseaza daca pentru anii lucrati in grupa a II a beneficiez de bani in plus la pensie sau doar de reducerea varstei de pensionare. Daca raspunsul este afirmativ, cam cat creste punctajul la o perioada de 5 ani si 6 luni? Multumesc!
Am primit zilele acestea Decizia de pensionare pentru limita de varsta.
La Motivare, scrie asa:
Grupa a II-a de munca aferenta perioadei 02.03.1987-01.11.1992 nu s-a luat in calcul intrucat functia de traducator nu se incadreaza in prevederile Ordinului 50/1990 pct. 3 si 7.
Mentionez ca in Cartea de munca este specificat faptul ca in perioada respectiva am lucrat in loc de munca prevazut la AII pct 55 - 100 la Ord. 968/90.
In dosarul de pensie am pus si o Adeverinta in care se specifica faptul ca in perioada mentionata mai sus am fost incadrata in grupa a II-a de munca in procent de 100%, conform nominalizarii Hot. Cons. Ad-tie nr. 1/18.05.1991. Temeiul juridic al incadrarii in in grupa a II-a de munca, in procent de 100% il reprezinta Ordinul 968/1990 conform Anexei pct. 55, care completeaza pct. 139 din Anexa la Ordinul nr. 272/1990 al ministerului Muncii si Protectiei Sociala si Ministerului Sanatatii.
Se mai mentioneaza ca adeverinta a fost eliberata conform ORDIN 590/2008, in baza documentelor verificabile, aflate in arhiva societatii, cunoscandu-se atat prevederile art. 288 si 289 din Codul penal, etc.
Pe langa aceasta adeverinta am mai depus si o Comunicare prin care sunt informata ca locul de munca in care am lucrat in perioada 02.03.1987-01.11.1992 se incadreaza in grupa a II-a de munca potrivit ORD. 968/90 Anexa II, punctul 55.
Ce nu inteleg este de ce se invoca functia ocupata la locul respectiv de munca. Mentionez ca toti fostii mei colegi care s-au pensionat au primit grupa a II-a de munca fara nicio problema.
Discuție Declaratia 392b
În cazul unui PFA neplătitor de TVA, aş dori să ştiu dacă la punctul IV din Declaraţia 392B (Livrări de bunuri şi prestări servicii), trebuie trecută valoarea serviciilor prestate pentru clienţi din afara Uniunii Europene. La instrucţiunile de completare se menţionează că acest formular nu se depune "în situaţia în care persoanele impozabile nu au desfăşurat livrări de bunuri şi prestări de servicii în interiorul ţării şi/sau achiziţii efectuate din ţară." Să înţeleg de aici că valoarea serviciilor prestate pentru clienţi externi (în cazul meu, din afara Uniunii Europene) nu trebuie trecută? Aş dori o confirmare că aşa stau lucrurile.