Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... De ce nu am primit bonificatia de 10% pentru plata cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

De ce nu am primit bonificatia de 10% pentru plata cu anticipatie a CAS pe 2017?

In data de 31 octombrie 2018 am platit contributia de asigurari sociale pentru anul 2017. Pe Decizia de impunere se mentioneaza urmatoarele: "Pentru plata cu anticipatie a sumelor se acorda o bonificatie de 10% din aceste sume, daca sunt platite integral pana la data de 15 decembrie 2018, inclusiv." De la ghiseu mi s-a spus ca aceasta bonificatie o sa o primesc doar anul viitor. In consecinta, am platit intreaga suma. Ce pot sa inteleg de aici? Cum se procedeaza pentru primirea acelei bonificatii?
Asa cum vi s-a spus de la ghiseu, la anul. O sa se compenseze cu ce veti avea atunci de plata.
Eu sunt pensionara din iulie 2017. Nu mai am de platit CAS in calitate de PFA. Nu are cu ce sa se compenseze.
Dar veti avea de platit impozit pe venit daca va veti continua activitatea pe pfa, nu?