avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... De ce nu am primit bonificatia de 10% pentru plata cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

De ce nu am primit bonificatia de 10% pentru plata cu anticipatie a CAS pe 2017?

In data de 31 octombrie 2018 am platit contributia de asigurari sociale pentru anul 2017. Pe Decizia de impunere se mentioneaza urmatoarele: "Pentru plata cu anticipatie a sumelor se acorda o bonificatie de 10% din aceste sume, daca sunt platite integral pana la data de 15 decembrie 2018, inclusiv." De la ghiseu mi s-a spus ca aceasta bonificatie o sa o primesc doar anul viitor. In consecinta, am platit intreaga suma. Ce pot sa inteleg de aici? Cum se procedeaza pentru primirea acelei bonificatii?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:05, 9 Noiembrie 2018
Asa cum vi s-a spus de la ghiseu, la anul. O sa se compenseze cu ce veti avea atunci de plata.
Eu sunt pensionara din iulie 2017. Nu mai am de platit CAS in calitate de PFA. Nu are cu ce sa se compenseze.
Dar veti avea de platit impozit pe venit daca va veti continua activitatea pe pfa, nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie unica 2019- bonificatii emiliaciotir emiliaciotir Buna ziua, Avem un PFA in sistem real cu plata impozitului estimat pana pe 15 decembrie efectuata si declaratia depusa pana pe 31 iulie 2018. In sectiunea ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa ContSters471013 ContSters471013 Buna ziua, Mi-am deschis si eu un PFA cu norma de venit (cod caen 9511) in 22.02.2018. La deschidere am depus declaratia 220. Ce declaratii trebuie sa mai ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit 2018 marivan marivan In martie 2018 am încasat contravaloarea pt vânzarea unor acțiuni. In 21.07. 2018, am completat pe site-ul ANAF formularul declarației unice la capitolul ... (vezi toată discuția)