avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 467 soluții astăzi
Forum Activitate Bozzo_NT

Activitate Bozzo_NT

Răspuns la discuția Acoperirea blocului cu mansarda
Cred ca eu o sa incerc sa discut cu vecinii sa se ajunge la o intelegere si sa se legalizeze constructia. Cu conditia ca proprietarii sa is asume costurile si sa respecte proiectul si autorizatia existenta deja
Răspuns la discuția Acoperirea blocului cu mansarda
Pe mine sau pe ceilalti locatari nu ne intereseaza terasa blocului in sensul de a o detine, daca vecinii de la etajul 4 care si-ai ridicat serpanta dorec sa o foloseasca in scop propru nimeni nu are nimic impotriva, nu avem nevoie de chirie sau altele
Ce ne deranjeaza pe noi locatarii de la celelate etaje este faptul ca nu am fost intrebati cand s-a ridicat acoperisul, s-a ridicat pur si simplu iar dupa ni s-a cerut sa platim desi o reparare a terasei putea ajunge mult mai putin (asa gandesc eu din prisma unui locatar ce trebuie sa platesc o lucrare).
De asemeni asociatia de locatari nu are nici o treaba cu proiectul acoperisului, nu stia de existenta autorizatiei si spun ca asta este adevarul cu siguranta fiindca eu impreuna cu administratorul am cautat autorizatia la primarie si am inceput sa facem verificari in momentul in care ne-am trezit amenintati ca vom fi dati in judecata. Din cate am inteles autorizatia a fost emisa de primaria Piatra-Neamt in 2006 in baza unor aprobari de la mediu, etc plus o lista din care rezulta ca 2/3 din proprietari sunt deacord (desi acum amenintati ca vor fi dati in judecata am inceput sa ne intrebam intre noi care a semnat si dupa calculele mele mai putin de 1/3 au semnat aceasta lista - asi fi curios sa vad si eu acea lista si nu m-asi mira sa fi semnat si eu). Autorizatia nu a fost prelungita nici macar odata. Pe perioada de valabilitate a autorizatiei doar unul dintre cele 4 apartamente de la etajul 4 a fost aciperit si nu cu tigla asa cum prevedea proiectul ci cu azbest motiv pentru care nu s-a facut receptia lucrarii (am discutat toate aceste lucruri cu proprietarul apartamentului acoperit care de altfel nici nu are pretentii sa ii platim nimic pe motiv ca doreste sa foloseasca acoperisul singur)
In 2011/2012 alte 2 apartamente au fost acoperite, proprietarii acestora invocand faptul ca s-au folosit de proiectul pe care l-a avut primul vecin fara insa a avea o alta autorizatie ( am verificat acest lucru la primarie).
Proprietarul ultimului apartament ce a ramas neacopert este membru PNL (pierde timpul pe acolo) si nu a fost deacord sa acopere apartamentul lui pe motiv ca lui nu ii ploua in casa, dar intre timp s-a razgandit si vrea sa isi acopere apartamentul pe banii nostri. Toti vecinii au fost deacord sa contribuie la repararea terasei, dar el vrea acoperis sarpanta, el fiind cel care i-a ridicat impotriva noastra pe ceilalti 2 care au acoperit apartamentele ultima data. De aproximativ un an este o stare foarte tensionata pe scara noastra.
Eu asi avea nevoie de o baza legala ca in momentul in care ne vom intalni intr-o sedinta de scara sa lamurim problema odata pentru totdeauna.
Va multumesc pentru raspunsuri si va multumesc anticipat celor care imi pot oferi o baza legala pentru problema pe care o am eu (obligatia de a contribui cu japca la construirea unei sarpantei atata timp cat repararea terasei este o solutie mult mai ieftina si la fel de buna)
Răspuns la discuția Acoperirea blocului cu mansarda
Multumesc pentru toate raspunsurile
incerc acum sa raspund la toate intrebarile
1 blocului este in precista
2 intradevar este vorba de o serpanta ce este folosita ca deposit
3 exists o autorizatie de la primarie din 2006 emisa pe asociatia de proprietari dar de care asociatia a a flat de put in tip. De asemeni autorizatia este pentru acoperisului sarpanta din acoperisului cu tigla, pe cand acoperisului este sau mai bine spus a fost acoperit cu azbest, iar in anul 2012 s - a schimbat invelitoarea cu tabla tip tigla. In anul 2006 a fost acoperit doar unul dintre cele 4 apartamente de la etajul superior, iar in anul 2012 ah fost acoperite inca 2 apartamente pe baza autorizatiei din 2006, iar acum se pregateste si ultimul proprietar de apartament sa acopere partea lui
4 Tot ciudat mi se pare si faptul ca majoritatea vecinilor au spus ca nu au fost intrebati, desi existsta o lists cu semnaturi
nu exists aprobarea comitetului executive
4 terasa put a fi reparata la standarde ridicate la un pret de cateva ori mai bun
5 proprietarul care a facut rost de autorizatii in 2006 a zis ca nu are nevoie de nici un ban intrucat vreau sa foloseasca podul pentru depozitarea bunurilor personale. Si mi s - a part suspect ca in momentum in care am stat de vorba cu el a intra in panica spunind ca nu are nevoie de nimic doar sa ramana acoperisul asa

Tot locatarii am vrut sa ajutam cu diverse sum de bani, dar datorita atitudinii celor ce au zidicat acoperisul pe furis, si a modului violent de a ne aborda si a faptului ca acea a constructie ne creaza probleme nu a fost nimeni decord sa dea nici un ban
Apropo de raspunsul unui domn, in lege spun intretinerea si repararea, nu construirea
Am mai intalnit forumuri pe care s-a discutat aceasta problema dar nu am reusit sa gasesc un raspuns precis la ceea ce ma intereseaza, motiv pentru care m-am decis sa fac acest topic.
Locuiesc in mun. Piatra Neamt dar datorita meseriei pe care o am am fost nevoit sa locuiesc timp de 6 ani intr-o alta localitate, avand posibilitatea sa revin la domiciliu o data sau maxim de 2 ori pe luna pentru a verifica daca totul este ok.
Pe perioada cat nu am fost acasa pe terasa blocului s-a construit o mansarda sub pretextul ca acoperisul blocului era deteriorat si ploua in apartamentele celor de la etajul 4
Cand am revenit la domiciliu am fost abordat de catre unul dintre vecini care mi-a spus ca am obligatia sa platesc cota parte din costul acoperisului conform prevederilor L230/2007.
Eu am studiat L230/2007 si intradevar prevede reparatia acoperisului de catre tot coproprietarii fiind spatiu comun, dar repararea acoperisului prevede costuri de 5-6 ori mai mci (desi destul de mari si asa) in comparatie cu ridicarea unei mansarde
Din topicurile pe care le-am urmarit am inteles ca se poate cosntrui mansarda pe un bloc cu aprobarea a 2/3 dintre proprietarii de locuinte iar cei care nu au fost de acord sau nu au semnat au posibilitatea de a cere despagubiri
Am ajuns in situatia de a cauta raspunsuri intrucat vecinii care si-au construit mansarde sunt foarte agresivi, invoca legi care nu prevad clar ceea ce ei cer
Eu sunt deacor ca rebuie sareparam cu totii terasa blocului, dar nicidecum sa construim mansarde, pe care eu personal le vad ca pe un moft datorita pretului ridicat si ca atare consder ca cei care le-au ridicat sa suporte costul si nu toti locatarii
Va rog pe cei care imi raspundeti sa imi lasati si baza legala intrucat doresc sa studiez legile ca sa ma lamuresc

tin sa adaug faptul ca exista proiect facut de catre unul dintre detinatorii de apartamente de la etajul 4, care a fost fortat sa faca proiectul pe toata suprafata scarii. Acest proprietar nu a dat proiectul si celorlati veci de la etajul 4 dar cu toate acestia ei au reusit sa construiasca mansarde deasupra apartamantelor lor.
aceste mansarde sunt acoperite cu tabla, nu au uluce si nici opritori pentru zapada (sau cum se numesc ele), si datorita faptului ca nu exista uluce iar in dreptul balconului streasina mansardei este la 10 centimetri de perete, apa se prelinge pe geamuri si pe peretele balconului
Incovenientul ar fi ca am geamurile de la balcon permanent murdare, tencuiala din exterior s-a unflat si in curand va cadea iar in interiorul balconului am egrasie
Eu locuiesc la etajul 3, dar aceeasi problema exista si la etajul 2
De asemeni cel ce detine apartamentul de la etajul 1 are balcon pe toata fata blocului iar in zonele unde balconul lui nu se suprapune cu balcoanele de la celelalte etaje acesta si-a acoperit balconul, acum peste 10 ani. Acoperisul mansardei este exact la nivelul acoperisului de la etajul 1 iar cand ploua apa se scurge pe acel acoperis si produce un zgomor ingrozitor

Eu nu am nici un fel de pretentii pentru daunele mele, si nu doresc decat sa fiu lasat in pace si sa nu mai fiu amenintat ca voi fi dat in judecata
Referitor la pretentiile lor de a plati cota parte, nici unul dintre vecini nu este deacord, iar vecinul care are proiectul a zis ca nu are nici o pretentie materiala intrucat vrea sa foloseasca mansarda in scop personal