Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperirea blocului cu mansarda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperirea blocului cu mansarda

Am mai intalnit forumuri pe care s-a discutat aceasta problema dar nu am reusit sa gasesc un raspuns precis la ceea ce ma intereseaza, motiv pentru care m-am decis sa fac acest topic.
Locuiesc in mun. Piatra Neamt dar datorita meseriei pe care o am am fost nevoit sa locuiesc timp de 6 ani intr-o alta localitate, avand posibilitatea sa revin la domiciliu o data sau maxim de 2 ori pe luna pentru a verifica daca totul este ok.
Pe perioada cat nu am fost acasa pe terasa blocului s-a construit o mansarda sub pretextul ca acoperisul blocului era deteriorat si ploua in apartamentele celor de la etajul 4
Cand am revenit la domiciliu am fost abordat de catre unul dintre vecini care mi-a spus ca am obligatia sa platesc cota parte din costul acoperisului conform prevederilor L230/2007.
Eu am studiat L230/2007 si intradevar prevede reparatia acoperisului de catre tot coproprietarii fiind spatiu comun, dar repararea acoperisului prevede costuri de 5-6 ori mai mci (desi destul de mari si asa) in comparatie cu ridicarea unei mansarde
Din topicurile pe care le-am urmarit am inteles ca se poate cosntrui mansarda pe un bloc cu aprobarea a 2/3 dintre proprietarii de locuinte iar cei care nu au fost de acord sau nu au semnat au posibilitatea de a cere despagubiri
Am ajuns in situatia de a cauta raspunsuri intrucat vecinii care si-au construit mansarde sunt foarte agresivi, invoca legi care nu prevad clar ceea ce ei cer
Eu sunt deacor ca rebuie sareparam cu totii terasa blocului, dar nicidecum sa construim mansarde, pe care eu personal le vad ca pe un moft datorita pretului ridicat si ca atare consder ca cei care le-au ridicat sa suporte costul si nu toti locatarii
Va rog pe cei care imi raspundeti sa imi lasati si baza legala intrucat doresc sa studiez legile ca sa ma lamuresc

tin sa adaug faptul ca exista proiect facut de catre unul dintre detinatorii de apartamente de la etajul 4, care a fost fortat sa faca proiectul pe toata suprafata scarii. Acest proprietar nu a dat proiectul si celorlati veci de la etajul 4 dar cu toate acestia ei au reusit sa construiasca mansarde deasupra apartamantelor lor.
aceste mansarde sunt acoperite cu tabla, nu au uluce si nici opritori pentru zapada (sau cum se numesc ele), si datorita faptului ca nu exista uluce iar in dreptul balconului streasina mansardei este la 10 centimetri de perete, apa se prelinge pe geamuri si pe peretele balconului
Incovenientul ar fi ca am geamurile de la balcon permanent murdare, tencuiala din exterior s-a unflat si in curand va cadea iar in interiorul balconului am egrasie
Eu locuiesc la etajul 3, dar aceeasi problema exista si la etajul 2
De asemeni cel ce detine apartamentul de la etajul 1 are balcon pe toata fata blocului iar in zonele unde balconul lui nu se suprapune cu balcoanele de la celelalte etaje acesta si-a acoperit balconul, acum peste 10 ani. Acoperisul mansardei este exact la nivelul acoperisului de la etajul 1 iar cand ploua apa se scurge pe acel acoperis si produce un zgomor ingrozitor

Eu nu am nici un fel de pretentii pentru daunele mele, si nu doresc decat sa fiu lasat in pace si sa nu mai fiu amenintat ca voi fi dat in judecata
Referitor la pretentiile lor de a plati cota parte, nici unul dintre vecini nu este deacord, iar vecinul care are proiectul a zis ca nu are nici o pretentie materiala intrucat vrea sa foloseasca mansarda in scop personal
Adriantot, moderator
1. Terasa blocului este proprietate comuna. Dar mansardele construite pe aceasta terasa au destinatie de utilizare comuna?
2. Pentru construirea acestora s-a obtinut aprobarea comitetului executiv si majoritatii proprietarilor in Adunare Generala?
3. Pentru construirea acestora exista autorizatie de constructie obtinuta de la primarie?

Ati fi fost obligat sa platiti o cota-parte din cheltuieli daca se facea reparatia terasei fara modificarea constructiva a acesteia.
@Bozzo_NT
1. Este gresita informatia prin care se poate mansarda blocul cu acordul a 2/3 din proprietari. Trebuie acordul tuturor proprietarilor.

2. Aveti mai multe modalitati si cai la indemana pentru a "rezolva" situatia.
Mai intai interesativa care este stituatia acestei mansarde. Au fost modificate documentele cadastrale ? cine este proprietar? in baza caror autorizatii si acorduri s-a construit etc.

Puteti sa cereti in instanta demolarea mansardei si refacerea initiala a acoperisului
Puteti sa acceptati constructia acestia si sa vindeti cota dvs parte

Puteti semnala si abuzul presedintelui care nu a avut grija ca lucrurile sa se desfasoare in mod corect si legal.

Semnalati aceste probleme si inspectoratului de stat in constructii.

Oricum din ce ati relatat acea mansarda a fost facuta in bataie de joc de catre niste vecini cu mentalitate de neaderthal, care isi inchipuie ca pot sa faca ce doresc, fara sa tina cont de semenii lor sau de legile in vigoare.
grandanat, utilizator
L. 230/2007 care se refera la asociatiile de locatari, vorbeste printtre altele si de spatii propietate comuna, inclusiv inlocuire/constructie/reparatie acoperis.
Dar, de la acoperis la mansarda, este o distanta foarte ... mare!
De regula, mansarda este construita pe baza unui proiect si emiterea de catre primarie a unui aviz construire.
Se ridica urmatoarele intrebari:
-cine a initiat si a solicitat avizul de construire?
-care este destinatia actuala a mensardei: este locuibila sau este utilizata ca spatii de depozitare.
La o prima impresie, de doresc niste bani de la dvs. Clarificati situatia la primarie si o sa va ...elucidati!
Da, cred ca este vorba de o sarpanta si nu despre o mansarda - asa cum spunea si dl. Ciobanu. Mai banuesc ca baietii nu prea au documentele si aprobarile in ordine, asa ca nu ar trebui sa va complicati prea tare, lasati-ii sa va de-a in judecata.
Cred totusi ca o discutie la sediul as. prop. vor mai clarifica niste necunoscute. Acum, mai toate primariile se feresc ca dracu de tamaie sa mai aprobe construirea unor asemenea trasnai pe blocuri - au fost atatea intamplari nefericite, ultima din cate stiu, undeva in zona noastra, V. Dornei, parca, cand la o vijelie mai mare, intraga sandrama a fost smulsa de pe bloc, a distrus tot ce era prin parcare si cu ”putina sansa” se putea lasa si cu victime.

in alta ordine de idei, o asemenea constructie, daca este facuta ca lumea si cu toate aprobarile necesare, poate fi o optiune serioasa in vederea rezolvarii pe un timp indelungat a problemelor cu terasa, insa dupa cum am spus, toti proprietarii sa fie de acord cu acest lucru. Daca lucrarea este facuta cu ”mesteri populari”, atunci si aspectul sarpantei arata ca naiba, iar calitatea este deja descrisa de dvs...
La asociatia noastra s-a mers pe varianta clasica de rezolvare a problemelor teraselor, mai ales ca acum, calitatea materialelor de hidroizolare a crescut foarte mult si daca mai si gasesti o firma serioasa care sa efectueze aceste lucrari, garantia acestora extinzandu-se undeva la peste 10-15 ani.
Deci pana la urma care este destinatia mansardei? Daca s-au facut unii proprietari pe ea, de ce tb sa plateasca toti?