avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate ZippLord47

Activitate ZippLord47

Răspuns la discuția Hipnoza de strada/spectacol
Multumesc de raspuns. As vrea sa subliniez faptul ca hipnoza folosita in showuri NU este psihoterapie. Deci un showman nu isi poate lua o licenta de la un curs de hipnoterapie deoarece acolo esti instruit sa lucrezi cu probleme mentale avansate. Cu hipnoza de strada tot ce faci este sa ridici moralul oamenilor si sa creezi fenomene hipnotice. In alte tari, acest mod de entertainment este recunoscut, deci exista anumite asigurari ce se pot cumpara, ca sa practici legal asa ceva. Sa inteleg ca daca in Romania acest mod de entertainment nu e recunoscut ca ceva separat, deci l am putea incadra la iluzionism, fiecare il poate introduce in spectacolul sau propriu fara a cere aprobarea altcuiva?
In niciun caz hipnoza de strada nu este considerata specialitate si in niciun caz nu este exercitata de medici.

MULTUMESC MULT, sper ca am clarificat intrebarea
Buna ziua!
As vrea sa stiu si eu daca este o lege cu privire la folosirea hipnozei in scopuri neterapeutice, gen hipnoza folosita in show-uri. De exemplu, in Marea Britanie este prezenta legea 1959 Hypnotism Act. Imi puteti spune daca in Romania exista o astfel de lege? Din nou, subliniez faptul ca nu ma refer la hipnoterapie, unde stiu ca iti trebuie licenta, doar la cea de spectacol, fara complicatii.

Multumesc mult!!!