Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Hipnoza de strada/spectacol
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Hipnoza de strada/spectacol

Buna ziua!
As vrea sa stiu si eu daca este o lege cu privire la folosirea hipnozei in scopuri neterapeutice, gen hipnoza folosita in show-uri. De exemplu, in Marea Britanie este prezenta legea 1959 Hypnotism Act. Imi puteti spune daca in Romania exista o astfel de lege? Din nou, subliniez faptul ca nu ma refer la hipnoterapie, unde stiu ca iti trebuie licenta, doar la cea de spectacol, fara complicatii.

Multumesc mult!!!
Hipnoza poate fi considerata o psihoterapie interdependenta, dar si o strategie in cadrul unor sisteme psihoterapeutice mai complexe, de regula de scurta durata.
Actualmente , hipnoza se practica destul de mult in Uniunea Europeana,mai mult in SUA si cu preponderenta in Canada si spatiul anglo-saxon.
Exista o Societate Europeana de Hipnoza, dar si una la nivel mondial.
In general, cei care pot practica hipnoza sunt medici, psihologi sau chiar stomatologi.
Diploma de doctor nu le ofera dreptul de a practica hipnoza, aceasta specialitate - legal putand fi exercita numai in urma unor cursuri speciale si in baza unei licente
In U.E., legea este mai permisiva, in sensul ca pot practica psihoterapie si persoane care au alte specialitati, cum ar fi filologie sau teologie.
In domeniul paranormalului exista foarte multi indivizi care nu dispun de diploma sau drept de libera practica.
Hipnoza,legal poate fi exercitata numai in cabinetul specialistului psihoterapeut-avand in vedere atat partea de pregatire a subiectului anterior .sedintei ,cat si datorita situatiilor ce pot apare in timpul sedintei de hipnoza
La noi in tara exista medici cu aceasta pregatire,dar care in niciun caz nu isi exercita specialitatea in conditile mentionate de dv
Si in Romania aceasta profesie poate fi,legl exercitata numai de catre persoane cu pregatire in domeniu ,pregatire dovedita cu licenta sau alte documente
In Romania nu exista lege speciala in care aceasta specialitate sa poata fi exercita in show-ri
Multumesc de raspuns. As vrea sa subliniez faptul ca hipnoza folosita in showuri NU este psihoterapie. Deci un showman nu isi poate lua o licenta de la un curs de hipnoterapie deoarece acolo esti instruit sa lucrezi cu probleme mentale avansate. Cu hipnoza de strada tot ce faci este sa ridici moralul oamenilor si sa creezi fenomene hipnotice. In alte tari, acest mod de entertainment este recunoscut, deci exista anumite asigurari ce se pot cumpara, ca sa practici legal asa ceva. Sa inteleg ca daca in Romania acest mod de entertainment nu e recunoscut ca ceva separat, deci l am putea incadra la iluzionism, fiecare il poate introduce in spectacolul sau propriu fara a cere aprobarea altcuiva?
In niciun caz hipnoza de strada nu este considerata specialitate si in niciun caz nu este exercitata de medici.

MULTUMESC MULT, sper ca am clarificat intrebarea
Este o contradictie evidenta in afirmatia dv "hipnoza folosita in showuri NU este psihoterapie."
Indiferent unde este folosita hipnoza,aceasta legal poate fi exercitata numai de catre persoane specializate care sa poata sa stapaneasca procedura ,inclusiv revenirea subiectului la starea anterioara sedintei
Exista multi subiecti care din curiozitate,sau necunoastere a riscurilor ,se supun benevol la astfel de proceduri si datorita labilitatii psihice,a starii medicale,a afectiunilor ,pot suporta consecinte total neplacute in urma de astfel de proceduri exercitate de catre persoane fara pregatire in domeniu
Revenirea la starea anterioara starii de hipnoza poate fi realizata in mai multe moduri,unele dintre acestea -conditionat de caracteristicile subiectului,putand lasa tare/sechele greu de remediat sau care necesita apelarea medicului specialist