avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters326867

Activitate ContSters326867

Buna ziua,


Bunica mea, pensionara si asigurata CASMB este rezident permanent intr-un camin de batrani din Ilfov din toamna anului trecut, avand domiciului si buletinul in Bucuresti.
Ea are la camin medic de familie si psihiatru si acolo isi face analize curente dar este si inscrisa in programul national de Diabet, la un doctor diabetolog din Bucuresti. La camin nu exista diabetolog. Ii trebuie reteta macar la 3 luni si de la medicul de familie si de la diabetolog. Bunica mea a trecut mai rar pe la diabetolog in ultima vreme si ii luam reteta ca apartinatori in baza analizelor la zi.
Intrebarea este urmatoarea: Ne este foarte greu sa ne plimbam cu cardul de sanatate de la caminul de batrani dinafara Bucurestiului la diabetolog si invers. Cum putem sa facem rost de reteta de la diabetolog fara sa mai trebuiasca acest card (care ii trebuie de fapt tot timpul la camin)?
Exista oare o solutie prevazuta pentru persoanele internate la camine?
Multumesc. Rog raspuns de la persoanele avizate
Buna ziua, de multi ani fac cumparaturi de la un petshop de la mine din cartier, unde vand direct patronii- o doamna si fiul ei (de obicei cam neatent). Eu am un motan de aproape 18 ani si tatal meu un motan de 2 ani. Am luat acum o luna o picatura anti-purici pt motanul cel tanar. Am cerut ca de obicei- pentru pisica de 5 kg maximum. Nu am verificat cu mare atentie si dupa ce tatal meu i-a administrat picatura, pisicii i s-a facut foarte rau si a fost dusa de urgenta la spital OTRAVITA. Mai tarziu am observat ca picatura fusese pt caini de 15 kg, era cu text mic. Deci pisica a fost la un pas de moarte si poate ramane cu sechele. Daca i-o dadeam pisicii mele in varsta, murea sigur.
Noi avem doar flaconul picaturii, nu si chitanta. Avem si opinia si chitantele de la doctor.
Intrebarea este: ce pot face ca sa reclam? la OPC? la Directia Sanitar Veterinara? Pot da in judecata cu sanse?

Acel petshop poate omori prin neatentie multe animale. Multumesc