avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate irina_petre

Activitate irina_petre

Eu as fi vrut sa intreb baca este adevarat ca acum este o lege noua in care se spune ca trebuie sa demonstrezi ca ai platit suma declarata.este adevarat ca trebuie sa aduci extractul de cont pt ca notarul sa iti intocmeasca actele.?ma refer ka act de vanzare cumparare.
Este o situatie mai delicata cu cumnatul meu..si nu vrem ca avem o surpriza din partea lui..cred ca ma intelegeti...noi am fi preferat vanzare cumparare dar cand ne-au spus ca acum se cere extractul de cont cu suma achitata pe imobil suma care trebuie sa fie la nivelul pietei..bani pe care nu ii avem...
Asta pt ca si cumnatul meu are tot donatie?din acest motiv nu poate ataca?
Socrul meu are doi fii unuia i-a donat un apartament acum cativa ani..iar acum sotul meu nelegitim(nu am facut nici cununie civila si nici nunta desi avem 10 ani de cand suntem impreuna ai un baietel de doi ani)acum doreste si el sa ii fie incredintata casa parintesca cu ambii parinti in viata..contractul de vanzare cumparare mai nou este nevoie de intreaga suma pe valoare pietei pe casa in cont si varsati in contul tatalui cu extract de cont(bani pe care noi nu ii avem fiind o casa cu 800metri de terent plus faptul ca este casa in oras)am inteles ca socrul meu ar putea anula oricand actul si celelalt fiu dupa moartea tatalui poate ataca..avand in vedere valoarea diferita a imobililor..sotul meu s-a interesat si a inteles ca daca si celalalt fiu are acelasi act de donatie nu ar avea voie sa mai atace..este adevarat? Sotul meu lucreaza instalator pe cladiri foarte inalte de peste 20 de etaje..munca destul de periculoasa si ar vrea sa stie daca eu as avea vreun drept in caz ca el pateste ceva sau fiul nostru macar..