avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate judith39

Activitate judith39

Multumesc.Eu doresc doar sa scot in evidenta,ca tatal,nu-si indeplineste indatoririle de parinte,el are si obligatii,nu numai drepturi.Iar eu,nu-mi vad copii in siguranta in prezenta lui.Va multumesc
Buna ziua,

Am fost casatorita cu un cetatean nigerian,iar in urma casatoriei au rezultat 2 copii .Prima data a venit sa-si vada copii in 2012,iar in acelasi an m-a dat in judecata ,precum ca doreste plata pensiei alimentare.Acum,in 2014,dupa 2 ani,a revenit si iar vrea sa obtina un permis de sedere.Mi-a cerut certificatele de nastere a copiilor in original,lucru care am refuzat sa-l dau,a dorit sa vada copii singuri,fara mine,dar eu nu am fost de acord cu acest lucru.In primul rand copii nu cunosc lb.engleza,el nu vb romaneste si nu s-ar putea intelege.Pensia alimentara o plateste o data la 4 luni sau cum vr el.Eu banuiesc ca dorind din nou acte de rantregirea familiei,probabil ma va da in judecata pt,a obtine legaturi personale cu copii.V-as ruga sa-mi spuneti ce sanse are sa obtine drept de vizita,copii nefiind supravegheati.Eu stiu ca el le vrea doar pt a face cateva poze pe care mai apoi sa le prezinte la Serviciul Imigrari,in scopul obtinerii documentelor.Ce pericole ar exista pt.copii mei?e in stare sa faca orice,pt a obtine documente si cum imi pot eu proteja copii?Mentionez ca inainte de intrarea lui in tara,am dar o declarati ca plateste pensi alimentara o data la 4 luni,ca nu suna,ca a trecut Craciunul,ziua lor etc..si totusi,in mod surpinzator,a intrat in tara.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
Va doresc o zi buna in continuare.