avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate mtigbg

Activitate mtigbg

Buna seara,
Am primit o despagubire de la asiguratorul masinii mele care, in urma invaliditatii mele, era calculata dobanda pe venitul meu nerealizat din cauza invaliditatii produse de accident. Nu am fost instiintat de nici un fel ca era vb de o dobanda impozabila. Dupa cira 10 luni, in urma declaratiei mele de venituri m-a gasit fiscul pe mine dator la impozitul pe care asiguratorul a omis sa-l opreasca si sa-l verse la stat, asa cum spun regulile.
Acel impozit pe care asiguratorul, din neglizenta sa recunoscuta de el, nu l-a oprit este de circa 20.000 Euro.
Mi s-a pus poprire pe pensia mea de boala.
Eu consider ca nu eu sunt datornic statului pentru acest impozit, ci asiguratorul.
Este un caz in care se poate aplica \"condictio indebiti\"?

Va multumesc anticipat ptr timpul dvs in problema mea. Ion
Răspuns la discuția Despagubiri avarii auto-accident
Nu au fost vatamari corporale. Eu m-am lovit la cap in stalpul A al masinii mele, socrul meu s-a lovit si el la cap in parbrizul care era deja spart si iesit din cheder iar fiul meu care se afla pe bancheta din spate s-a ales cu cateva vanatai si durere in bratul drept. Nu am dat importanta acestor lucruri fiind sub stres total in urma accidentarii ca din senin a masinii noastre.

Noi circulam cu circa 30 km/h printr-o intersectie in T, aflandu-ne pe drumul cu prioritate.
Din sens opus a venit un Logan in viteza de circa 65-70 km/h care ne-a taiat fata, voind sa o ia la stanga. Nu a schitat nici un fel de intentie de reducere a vitezei sau/si franare si a intrat frontal, in plina viteza in noi. Primul punct al impactului a fost la circa 15 cm la stanga de la axul longitudinal median al masinii noastre.
Daune la masina mea: capota motor, parbriz fata, roata stanga fata rupta, far st fata, use st fata nu se mai inchide, baterie si radiator sparte, masca si bara protectie fata, vas expansiune spart.
Răspuns la discuția Despagubiri avarii auto-accident
Asa cum nucu$ scrie mai sus mi s-a spus si de la asigurator. Sunt doua cazuri separate care nu au legatura unul cu celalalt.

Intrebarea mea era daca sa accept sau nu suma infima care mi s-a propus de asigurator SAU sa ma axez HOTARAT pe plata reparatiei(care sincer sa fiu nu va fi prea ieftina).
Buna ziua, am condus masina mea care era in perfecta stare atat functionala cat si estetica in pofida faptului ca era an de fabricatie 1987. Un Opel Kadett 1,6i, catalizator, revopsita de cateva luni in urma(arata ca si noua).

Vine unul intr-o intersectie si nu-mi acorda prioritate de trecere(eu eram pe drumul principal, cu prioritate) si-mi accidenteaza frontal masina mea. Daunele sunt considerabile daca este cazul de reparatie.

Societatea de asigurari unde avea inculpatul asigurarea spune ca-mi va da o mica suma compensatoare ptr dauna TOTALA a masinii mele pe care o iubeam. O aveam de 16 ani, rulase f putin si functiona ca un ceas bun elvetian. Mai avea 3 ani si intra in randurile masinilor veterane.

Intrebare: sa accept suma infima propusa de asiguratorul producatorului accidentului?
Un individ mi-a tamponat masina pe care o conduceam, neacordandu-mi prioritate. La etilotest a iesit el cu 0, eu cu 0,49. Prima proba de sange mi s-a luat la circa 30 minute dupa inpact. A doua proba mi s-a luat dupa o ora de la prima.

Rezultatul probelor arata 0,85/mie respectiv 1,25/mie.

Provocatorului accidentului i s-a suspendat permisul de conducere pe 60 zile + o amenda.

Intrebare: ce mi se poate intampla mie? Nu mai am cetatenie romana de 26 de ani si permisul de conducere a fost eliberat de o alta tara din EU. Sunt pensionat de boala, 57 de ani, fara antecedente de NICI UN FEL, nici penale, nici administrative.

Mi s-a deschis dosar penal si voi fi chemat in curand ptr auditoriu.

Multumesc anticipat ptr raspunsuri profesioniste.