avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate danmarius69

Activitate danmarius69

Buna ziua,
Am castigat la loto 6/49 suma de 30 ron achitata integral de cei de la loto pe 1.12.a.c. Ce impozit trebuie platit eu fiind pensionar de drept? platesc si asig de sanatate? Cum procedez?
Buna ziua,
In dec 2008-august 2010 mi-am infiintat un pfa pentru plata unor comisioane.In dec 2008 am incasat 380ron pentru care am platit impozit la fisc in 2009.Asta este singurul venit pe acest pfa.Nu am platit cas si cass.In ianuarie 2015 mi-a venit sa platesc cass pt acest pfa(l-am platit).Mentionez ca in noiembrie 2009-dec 2010 mi-am platit cas prin contract de asig la casa pensii pt vechime..Intrebarea mea este daca imi vine de la fisc sa platesc cas pentru acel pfa din 2008? Daca am avut venit mic pe un an pe pfa mai platesc cas?
Buna ziua,
In dec 2008-august 2010 mi-am infiintat un pfa pentru plata unor comisioane.In ian 2009 am incasat 380ron pentru care am platit impozit la fisc.Asta este singurul venit pe acest pfa.Nu am platit cas si cass.In ianuarie 2015 mi-a venit sa platesc cass pt acest pfa(l-am platit).Mentionez ca in noiembrie 2009-dec 2010 mi-am platit cas prin contract de asig la casa pensii pt vechime.Din octombrie 2014 sunt pensionar de invaliditate grad 2.Intrebarea mea este :Daca imi vine de la fisc sa platesc cas pentru acel pfa din 2008 si platesc pierd pensia de invaliditate grad 2 ca urmare ca am avut pfa in 2008(venit) si platesc contributia de asig sociale? cu toata consideratia!
Buna ziua,
In 2008-2010 am avut un pfa pentru plata salariului de la o societate(mi-am platit impozitul pe salariu) .Nu mi-am platit cass si cas. In 2015 mi-a venit de la fisc sa platesc cass pt acel pfa din 2008 si l-am platit.In 2014 m-am pensionat medical grad 2.Intrebarea mea este daca imi vine sa platesc cas pt acel pfa din 2008-2010 pot pierde pensia de invaliditate grad 2?
Răspuns la discuția Sistarea pensiei de invaliditate
Am fost la Casa pensiei si am intrebat.Venitul din vanzarea de actiuni este venit si ca urmar duce la sistarea pensiei de invaliditte grad 2.Nu mi-am pierdut pensia pt ca tranzactia a avut loc pe 9 septembrie iar cererea am facut-o pe 7/10/2014.Va multumec!
Pe 7.10.2014 mi-am depus cererea de pensionare ,p.de invaliditate grad2 iar pe 19.11.2014mi-a venit decizia de pensionare.In data de 9.09.2014 am vandut niste actiuni (de la marea privatizare din 1990)si am luat pe 12.09.2014 suma de 560 ron.Intrebarea mea este daca aceasta suma de 560 ron este venit si poate duce la sistarea pensiei cu rambursarea sumelor primite(nu am primit nimic pana acum).?Aceasta suma de 560ron am luat-o cu 1 luna inainte de depunerea dosarului de pensionare.In 2015 voi declara la fisc suma de 560ron ca venit(din aceasta suma doar 270ron este profit pt care voi plati impozit)
Buna ziua..Am vandut niste actiuni pentru prima data.Astfel aveam 3*25000(rol) si 2*40000(rol) in total 5actiuni la aceeasi soc iar la ssif broker mi-a spus ca am 183 actiuni*2,8ron=512ron.La a2a soc aveam 30act *1000rol iar la ssif broker mi-a spus ca am 61 act*1,4=85.In total am incasat 597ron scazut comisionul de 8%al soc.Ce impozit trebuie sa platesc si cand? platesc 16% impozit pe venit(eu le-am vandut prima oara,nu am cumparat ca sa scot venit din diferenta.Diferenta de actiuni reiese din convertirea dividentului neridicat in actiuni) si cand?Platesc asig de sanatate pentru acea suma de 597 ron(impozitul pe asig de sanatate este de 5,5%) in urmatoarea luna vanzarii de actiuni sau in urmatorul an 2015?Cand le declar la fisc si casa de sanatate?
In 2008 am inceput sa platesc contributia de asig de sanatate.Am platit-o lunar pana in sept.2009 cand am obtinut un certif de handicap si nu am mai platit-o fiind asig ca urmare a detinirii de cert de handicap.In 2013 am primit somatie de plata de la ANAF ca am de plata 180lei(68 principal si restul penalitati) reprezentand asig de plata neplatite.Am fost la CASBT cu chitantele si nu mi-au dat niciun raspuns.Am mai intrebat si mi s-a spus ca din 2009 un contract de sanatate are minim 5 ani de plata obligatorii(pana acum erau minim 6 luni obligatorii).Imi puteti spune de ce am platit asig de sanatate pe lunile oct-decembrie2009 si care este cadrul legal care reglementeaza plata asig de sanatate ca pers fizica?Care este perioada minima obligatorie de plata a asig de sanatate?Va multumesc