Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Daca am avut venit mic pe pfa mai platesc cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Daca am avut venit mic pe pfa mai platesc cas

Buna ziua,
In dec 2008-august 2010 mi-am infiintat un pfa pentru plata unor comisioane.In dec 2008 am incasat 380ron pentru care am platit impozit la fisc in 2009.Asta este singurul venit pe acest pfa.Nu am platit cas si cass.In ianuarie 2015 mi-a venit sa platesc cass pt acest pfa(l-am platit).Mentionez ca in noiembrie 2009-dec 2010 mi-am platit cas prin contract de asig la casa pensii pt vechime..Intrebarea mea este daca imi vine de la fisc sa platesc cas pentru acel pfa din 2008? Daca am avut venit mic pe un an pe pfa mai platesc cas?
Vi se aplica prevederile din normele de aplicare a art. 296.22 cod fiscal:
Contribuabilii care desfăşoară activităţi impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligaţi să se asigure şi nu datorează contribuţie de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuţiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare şi la stabilirea punctajului pentru pensionare.

De exemplu daca anul trecut ati obtinut peste 846 lei lunar, in ianuarie anul acesta trebuia sa depuneti declaratia 600 pentru a plati contributie la pensie de minim 222 lei lunar.
Trebuie sa vedeti platoanele din anii precedenti.