avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate bvio

Activitate bvio

Sunt reclamant, in cererea de chemare in garantie ce pot cere?
Sa plătească cei chemați în garanție cheltuielile de judecata paraților sau și ale mele ?
Sa plătească lipsa suprafeței terenului, (cea declarata când sa timbrat)?
Se poate cere actualizarea sumelor cu inflația?
Având în vedere ca deja au trecut 2 ani și probabil or sa mai treacă 2.
S-a cerut timbrarea revendicării.
Se poate evalua la mai mult decât baremul minim folosit de notari?
Exista o limita?
Cum se depune aceasta timbrare?
Se pot cere cheltuielile de judecata sa se actualizeze cu inflația?
Sunt reclamant, ce pot cere în aceasta cerere ?
Sa plătească cei chemați în garanție cheltuielile de judecata paraților sau și ale mele ?
Sa plătească lipsa suprafeței terenului, (cea declarata când sa timbrat)?
Se poate cere actualizarea sumelor cu inflația?
Având în vedere ca deja au trecut 2 ani și probabil or sa mai treacă 2.
S-a făcut chemarea în judecata ceva generic fără a se adaugă martorii sau specifica
ca vor fi și martorii


Ca stadiu proces s-a ajuns la termenul următor sa se dezbata excepțiile.
Se mai poate schimba ceva și chema martorii?
Cum?
Granituire și revendicare

Ca stadiu proces s-a ajuns la termenul următor sa se dezbata excepțiile.
Se mai poate introduce cererea de chemare în garanție?
Pe cine pot chema în garanție? Primul vânzător care a făcut cadastrul și intabularea?
sau al doilea care nu a făcut nici o modificare la acte?
(a vândut cum a luat, o suprafața de teren intabulata)
dar acum hotarul este disputat de vecini.
bineinteles ca nu este intabulat, dar am incercat si sugestia asta, "nu exista date...." , din cauza asta si cred ca nu exista succesiune.
In cazul unei granituiri, fostul vecin din acte este decedat, trebuie aflat succesorii legali pentru a merge in instanta.
Cum?
...din varianta intreaba vecinii au rezultat date diferite
...din varianta intreaba notarul a rezultat "nu putem sa va spunem" invocand legea de protectie a datelor cu caracter personal
Daca o persoana fizica vrea sa se reprezinte in instanta singura pe ce cale poate afla succesorii legali, fara avocat?
Răspuns la discuția probleme grupa a doua de munca
continuare, pana la urma am depus o cerere din care sa solicit clar ca din adeverinta trebuie sa reiasa grupa a doua

si am primit urmatorul raspuns

------------------------
SCM TEHNOMETALICA
perioada
01.02.1997 - 01.04.2001 concediu medical pentru ingrijire copil
01.01.1980 - 01.06.1993 nu beneficiati de grupa a doua deoarece ati desfasurat activitatea in cadru Centrului nr.31 si Unitatea 3 sectii care datorita neindeplinirii conditiilor legale de acordare a grupei de munca stabilit de Consiliul de Administratie conform nominalizarii efectuate precum si a Procesului Verbal nr.1 din 27.07.1994 al Consiliului de Administratie al societatii si Consiliul social privind nominalizarea meseriilor si a persoanelor incadrate in grupa a II de munca

la data 01.06.1993 somaj revenind la data 08.11.1994 in cadrul Sectiei Complex Militari atelier sudura

incepand cu 01.04.2001 nu s-a mai acordat grupa a II

beneficiati de grupa a II pe perioada
23.10.1975 - 15.06.1977 perioada lucrata in Unitatea nr.1
08.11.1994 - 01.02.1997 perioada lucrata in cadrul Sectiei Complex Militari

Pentru perioadele neincluse in adevarinta, nu puteti beneficia de grupa pentru intreruperea activitati datorita concediilor pentru cresterea copiilor si concedii medicale fara plata.

--------------------------

acum intrebari
din 1977 pana in 1993 nu se da grupa

cum poate un proces verbal din 27.07.1994 al Consiliului de Administratie sa afecteze grupa dintr-o perioada anterioara?

Pe perioada de crestere a copilului, sau pentru concedii medicale intre 1977 - 1993 se dadea grupa ?

De ce, aceste societati nu dau de prima data drepturile angajatilor ? De ce trebuie sa inveti zeci de legi, ca sa obtii ce este legal si normal? Au ceva de platit in caz ca acorda grupa a II ?


Concluzia, de la doar o adeverinta ce atesta un spor de toxicitate ce nu putea fi luata in considerare la casa de pensii, am redobandit cativa ani din grupa a II.


Doresc sa ii rog pe cei care au lucrat in cadru Centrului nr.31 si Unitatea 3 la Tehnometalica, care au intampinat aceleasi dificultati si au reusit sa le rezolve, sa ma contacteze.

Am lucrat ca sudor 1975-2001
Nu sa operat in cartea de munca grupa.
O parte dintre fostii mei colegi au luat adeverinte de gr.2 inca din anul 2000.
Cei de la personal au eliberat o adeverinta conform careia mi s-a dat la salariu un spor de toxicitate, insa cei de la pensii, cand am depus dosarul, au spus ca nu o pot lua in considerare pentru ca nu este trecuta si grupa a doua.


Ce tip de adevarinta trebuie eliberat?
Ce se poate face daca intreprinderea refuza sa elibereze adeverinta care atesta grupa?
Cat costa pentru ai actiona in instanta?