Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire și revendicare Ca stadiu proces s-a ajuns ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire și revendicare Ca stadiu proces s-a ajuns la termenul ...

Granituire și revendicare

Ca stadiu proces s-a ajuns la termenul următor sa se dezbata excepțiile.
Se mai poate introduce cererea de chemare în garanție?
Pe cine pot chema în garanție? Primul vânzător care a făcut cadastrul și intabularea?
sau al doilea care nu a făcut nici o modificare la acte?
(a vândut cum a luat, o suprafața de teren intabulata)
dar acum hotarul este disputat de vecini.
Art. 73. -
(1) Cererea va fi făcută în forma prevăzută pentru cererea de chemare în judecată.

(2) Cererea făcută de reclamant sau de intervenientul principal se va depune cel mai târziu până la terminarea cercetării procesului înaintea primei instanţe.

(3) Cererea făcută de pârât se va depune în termenul prevăzut pentru depunerea întâmpinării înaintea primei instanţe, iar dacă întâmpinarea nu este obligatorie, cel mai târziu la primul termen de judecată.

Raspunsul la adoua intrebare vi-l poate da un specialist care a studiat in prealabil dosarul. Sunt prea putine informatii. In principiu, i-as chema pe amandoi si apoi as lasa la aprecierea instantei.
Sunt reclamant, ce pot cere în aceasta cerere ?
Sa plătească cei chemați în garanție cheltuielile de judecata paraților sau și ale mele ?
Sa plătească lipsa suprafeței terenului, (cea declarata când sa timbrat)?
Se poate cere actualizarea sumelor cu inflația?
Având în vedere ca deja au trecut 2 ani și probabil or sa mai treacă 2.
Pai nu am de unde sa stiu ce vreti.