avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela-jupanschi

Activitate gabriela-jupanschi

Buna seara.
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire privind art.47 lit.h modificat din codul fiscal. Un asociat detine 20% parti sociale intr-o microintreprindere si 80% intr-o alta microintreprindere. Ambele societati pot ramane microintreprinderi in 2024?
Fiecare societate are 2 asociati.

Multumesc.
Multumesc. As vrea sa va mai intreb daca se poate redirectiona impozitul pe venit micro 2022 pentru un contract incheiat in 2023.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: pentru ca se doreste redirectionarea a 20% din impozitul pe venit microintreprindere prin formularul 177, la care impozit se aplica cei 20% , la impozitul declarat in trim.IV sau se aplica la tot impozitul declarat in anul 2022? In anul 2022 societatea nu a facut sposorizari.
Multmesc. Seara frumoasa.
Gratuitate telefonie fixa - refugiat politic

In baza legii 189 din 2000, < refugiati politici >, socrul meu are dreptul in baza hotararii unei comisii de adoptare a drepturilor de la Casa judeteana de pensii la gratuitate la abonament telefonic. A beneficiat de acest drept in cadrul serviciului RomTelecom ulterior Telecom ,pana la acest moment.
In aceasta perioada Telecom a fost achizitionat de un alt operator de telefonie, care a transmis prin scrisoare renuntarea unilaterala in asigurarea serviciului telefonic pe post fix, ca urmare a unor motive tehnice , 'nu se mai doreste exploatarea retelei de cupru'.Nu au oferit o alta solutie , va rog punctul D-s. de vedere privind o posibila solutionare a problemei ce tine de pierderea acestui serviciu gratuit la care are dreptul.

Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati, daca se poate, in urmatoarea situatie: o societate comerciala detine un apartament. In ce conditii si cui poate dona apartamentul?
Multumesc.
Va doresc multa sanatate si un calduros
LA MULTI ANI!
Buna seara.
Va rog sa ma ajutati cu lamuriri privind urmatoarea situatie: o societate comerciala din Romania achizitioneaza mobila second-hand de la persoane fizice din Germania. Intrebarea mea este : ce document privind achizitia trebuie intocmit?
Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o situatie privind plata de TVA.
Am achizitionat un autoturism din Germania , pe societate. Societatea este neplatitoare de TVA. Inainte de achizitie am primit un cod de TVA pt. achizitii intracomunitare de peste 10.000 euro..
Intrebarea este daca mai trebuie sa platesc TVA in Romania?
Multumesc.



Bune dimineata.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Unei persoane, cetatean italian, I-a expirat carnetul de conducere la finele lunii octombrie, acesta aflandu-se in Romania. Cat timp se mai prelungeste valabilitatea actului astfel incat sa mai poata conduce pe teritoriul Romaniei. Stiu ca exista Directiva 2006/126/CE care face referire doar la documentele care expira pana la 31 august 2020 si a caror valabilitate se prelungeste cu 7 luni.
Multumesc.
Răspuns la discuția Schimbare forma societate
Cred ca este vorba de a transforma societatea romana in sediu secundar al societatii italiene. Metoda ce se utilizeaza este oare fuziunea prin absorbtie?
Multumesc.