avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate hopeandjustice

Activitate hopeandjustice

Răspuns la discuția Angajare de catre firma inactiva
Asa cum spunea si adolfinapop, se publica pe site-ul anaf firmele inactive si in plus firma respectiva primeste la sediu o decizie in care i se comunica acest lucru. Ma temeam doar ca angajarile ulterioare intrarii in inactivitate sa nu fie considerate nule. Sau ca angajatii ulterior sa nu fie afectati in vreun fel de aceast lucru.
O firma declarata inactiva de catre ANAF, mai poate face angajari?
Răspuns la discuția somatie executor judecatoresc
Multumesc frumos de raspuns!
Si cum aflu daca a incetat sau nu procedura de executare?
Sau mai exact cum aflu daca creditorul a continuat cu actiunea in termen legal?
Nici macar nu stiu daca a inceput procedura de executare silita, dar am presupus din formularea: "debit de cheltuieli si executare".
Ca partea proasta e ca noi nu avem cunostiinta de notificari si nici macar de somatia respectiva- care sunt convinsa ca a fost, dar banuiesc ca o perioada cat am fost plecati, am lasat pe cineva sa stea acolo de nevoie, si din diverse motive nu ni le-a transmis.
De aia intrebam, daca nu cumva pot face rost de somatia aia sau sa ma interesez exact cum sta situatia, dar unde? de unde incep?
Buna seara! Am facut cadastrul apartamentului in care locuiesc, in ideea ca urma ca mama (proprietar actual) urma sa il treaca pe numele meu. Surpriza a fost ca am primit actele cu sarcina pe apartament din cauza unei asa-zise creante in urma unui credit. Am aflat ulterior ca mama, care facuse un credit acum cativa ani, nu a platit toate ratele. Conform actelor, a fost somata in 08.01.2009, somatie emisa de executorul judecatoresc, pentru o suma de 8500 lei ce reprezinta "debit de cheltuieli si executare".
Problema e ca nu mai stie nici cat a mai ramas cu datorie de la ei, si nici de somatie nu stiam si acum ma intereseaza sa stiu ce contine. De unde pot afla care a fost somatia (o copie sau daca e trecuta in vreo baza de date online) si care e situatia actuala? Si nu cumva dupa 3 ani datoria asta se prescrie? Sincer, nici nu stiu incotro sa o apuc si ce sa fac... Multumesc!