Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare de catre firma inactiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare de catre firma inactiva

O firma declarata inactiva de catre ANAF, mai poate face angajari?
De unde stiti ca e inactiva ?
Pe situl ANAF exista " Registrul contribuabililor inactivi/reactivaţi "

Asa cum spunea si adolfinapop, se publica pe site-ul anaf firmele inactive si in plus firma respectiva primeste la sediu o decizie in care i se comunica acest lucru. Ma temeam doar ca angajarile ulterioare intrarii in inactivitate sa nu fie considerate nule. Sau ca angajatii ulterior sa nu fie afectati in vreun fel de aceast lucru.
"In cazul in care firma este declarata inactiva numai de catre Fisc, atunci ea isi poate desfasura activitatea normala, cea pentru care a fost inregistrata la Registrul Comertului.

Pe perioada inactivitatii fiscale, firmele pot desfasura activitati economice pentru care exista obligatia platii catre bugetul de stat a tuturor impozitelor si taxelor."
[ link extern ] -

www.avocatnet.ro/content/art...