avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielbercea

Activitate gabrielbercea


Sunt in situatia in care secretariatul scolii in care predau nu doreste sa imi acorde sporul de vechime pentru transa 10-15 ani si nici sporul de stabilitate.
Sunt in invatamant din 2004, profesor titular.
In perioada 2006-2007 am avut 1 an concediu fara plata.
In legea 63/2011 am citit ca, concediul fara plata nu intrerupe vechimea in invatamant, deci ar fi trebuit sa beneficiez de sporul de vechime 10-15 ani incepand cu anul acesta.
Tot in aceasta lege se specifica ca sporul de stabilitate se stabileste pentru vechime efectiva de 10 ani.
Eu am calculat vechimea efectiva in modul urmator, tinand cont de faptul ca, concediul fara plata nu intrerupe vechimea in invatamant:
2004-2014 = 10 ani

Am inclus si anul de concediu fara plata.
Va rog sa ma lamuriti daca am calculat bine si daca am interpretat bine litera legii. Trebuie sa beneficiez de spor de stabilitate incepand cu anul scolar 2014-2015? Va multumesc!
Răspuns la discuția Dosarul personal al angajatului
2004-2014- 10 ani.Am inclus si anul de concediu fara plata
Răspuns la discuția Dosarul personal al angajatului
Mai am o nelamurire.Daca sunteti amabil sa imi raspundeti...
Sunt in situatia in care secretariatul scolii in care predau nu doreste sa imi acorde sporul de vechime pentru transa 10-15 ani si nici sporul de stabilitate.
Sunt in invatamant din 2004, profesor titular.
In perioada 2006-2007 am avut 1 an concediu fara plata.
In legea 63/2011 am citit ca, concediul fara plata nu intrerupe vechimea in invatamant, deci ar fi trebuit sa beneficiez de sporul de vechime 10-15 ani incepand cu anul acesta.
Tot in aceasta lege se specifica ca sporul de stabilitate se stabileste pentru vechime efectiva de 10 ani.
Eu am calculat vechimea efectiva in modul urmator, tinand cont de faptul ca, concediul fara plata nu intrerupe vechimea in invatamant:
2004-2006 = 5 ani
2007-2014 = 5 ani
Total 10 ani.
Va rog sa ma lamuriti daca am calculat bine si daca am interpretat bine litera legii. Trebuie sa beneficiez de spor de stabilitate incepand cu anul scolar 2014-2015? Va multumesc!
Răspuns la discuția Dosarul personal al angajatului
Asadar angajatorul nu ma poate obliga prin lege sa legalizez aceste copii?
Imi puteti spune,va rog,daca in dosarul personal al profesorului angajat copiile de pe actele de studii trebuie sa fie legalizate sau nu? Daca este specificat acest lucru in vreun articol legal,va rog sa-mi dati nr .acestuia.Multumesc.