avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate vasilescumarius

Activitate vasilescumarius

multumesc
buna seara ,lucrez intro companie pina maine ,de fapt este ultima zi ,si vreau sa aflu cum pot sa-mi iau drepturile ,
-plata salariului :(
-c.o anul 2013-2014
-garantii
mentionez ca lucrez in companie de 3 ani .daca intimpin probleme cui trb sa ma adresez ?
multumes
Răspuns la discuția Disponibilizare
va salut ,revin cu a mea problema ,in data de 14 trebuie sa predau documente ,masina ,telefon si altele care sint ale firmei ,dar nici pina in ziua de azi nu am primit nici o instiintare in scris, cum ca ,compania nu mai are nevoie de serviciile mele ,la ce trebuie sa ma astept din partea lor in data de 14 ,nu ar trb fiu asteptat de cei de la resurse umane ?
- nu exista si varianta ca ei sa-mi dea decizia de incetare -conf legea ,conf art -ei pot sa scrie orice lege daca eu nu le stiu ...
intrbare -cum si ce trebuie sa fac in data de 14 in momentul cind trebuie de predau tot ce am din partea firmei ?
multumesc
Răspuns la discuția Disponibilizare
multumesc ptr sfaturi
Răspuns la discuția Disponibilizare
multumesc pt ajutor
Răspuns la discuția Disponibilizare
revin cu informatia ca nu sint singurul disponibilizat ,mai sint si alti colegi,ptr salarii compensatorii exista un nr limitat de disponibilizati ? c.i.m nu este unul si acelasi peste tot ,adica daca ma duc la itm si vreau un c.i.m sa-l citesc ,nu este acelasi ca al meu de la firma ,ma gindesc ca este acelasi formular peste tot ,ce credeti ?
Discuție Disponibilizare
va salut ,va prezint o situatie si va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez .
- am fost instiintat de catre comp la care lucrez ca nu mai au nevoie de mine si ca ar fi bine si frumos sa ne despartim pe cale amiabila -demisie sau acordul partilor .mentionez ca am o vechime de 3 ani si o functie bunicica .
-bineinteles ca am refuzat in ami da demisia sau a fi de acord cu /acordul partilor,si le-am cerut sama bage in somaj sau lichidare la zi plus salarii compensatorii ,dar pina acum nu am primit nici un raspuns .
-in ce conditii pot primii lichidarea la zi plus salarii compensatorii ? ,in acest caz mai pot intra in somaj ?
-ce ma sfatuiti in aceasta situatie ?
multumesc marius
buna ziua ,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
-compania la care lucrez in momentul de fata ca reprezentant vanzari ,m-a instiintat ca nu mai are nevoie de serviciile mele si ca asa ar fi frumos , sa ne
despartim in conditii amiabile - adica sa-mi dau demisia sau de comun acord .
in aceasta situatie eu nu am fost de acord ,inca se asteapta raspunsul meu .
eu m-am gindit la 2 solutii
a- sa mi se dea decizie ca nu mai au nevoie de mine sa pot intra in somaj ,eu avind un venit net in medie 2500 roni lunar .
b- de comun acord - cu acordul partilor - sa mi se faca lichidarea la zi
- garantii
- plata concediului restant -concediul de odihna restant 2013
-plata concediului aferent 2014
-plata sarbatorilor legale - ptr ca am lucrat in acele zile
-si sa beneficiez de salarii conpensatorii -din ce am auzit ar trebui sa primesc 6 salarii .
va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in aceasta situatie ,la ce sa ma astept din partea companiei sau sa vin eu cu solutia primul .
va multumesc:))