avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate lilianabln

Activitate lilianabln

Discuție Cod CAEN - PFA
Buna seara
Situatia este urmatoarea: PFA cu activitate de consultanta, cod CAEN 7022 doreste sa incheie contracte care sa includa atat servicii de consultanta (studii de piata, memorii justificative, plan afaceri, management de proiect) cat si partea de proiectare ( studii de fezabilitate, proiect tehnic, etc), serviciile de proiectare urmand sa fie subcontractate in baza unui contract de colaborare cu o firma specializata.
Intrebare: se poate incheia un astfel de contract chiar daca PFA nu are cod CAEN 7111- activitati de proiectare???
ce solutie ar exista pentru ca PFA sa poata oferi servicii complete pentru elaborare de proiecte (parte economica +parte tehnica ) avand in vedere ca titularul nu detine studii de specialitate pentru partea de proiectare???
Va multumesc anticipat.


Buna seara,
am urmatoarea problema: am achizitionat o masina dupa finalizarea unui contract de leasing din iunie 2009 al unei persoane juridice, iar acum trebuie sa inmatriculez masina pe persoana fizica, insa cei de la finante mi-au comunicat ca trebuie platita taxa de prima inmatriculare. Din cate am inteles, la inceputul leasingului nu s-a platit aceasta taxa fiind scutita la acea data (masina noua, euro 4, sub 2000 cmc). Va rog sa-mi spuneti daca este obligatorie plata acestei taxe in acest caz.
Va multumesc

Buna seara,
Sunt un PFA cu activitate principala-cresterea legumelor, cod CAEN 0113.
Va rog sa-mi spuneti daca este necesara existenta casei de marcat pentru vanzarea legumelor, avand in vedere ca livrez legume catre societati comerciale pe baza de factura si chitanta ( uneori si prin banca).
Legumele le produc in solarul pe care il detine PFA-ul.
Am nevoie de un raspuns urgent, daca se poate.
Va multumesc anticipat.