Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa la inmatriculare auto dupa finalizare leasing
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa la inmatriculare auto dupa finalizare leasing

Buna seara,
am urmatoarea problema: am achizitionat o masina dupa finalizarea unui contract de leasing din iunie 2009 al unei persoane juridice, iar acum trebuie sa inmatriculez masina pe persoana fizica, insa cei de la finante mi-au comunicat ca trebuie platita taxa de prima inmatriculare. Din cate am inteles, la inceputul leasingului nu s-a platit aceasta taxa fiind scutita la acea data (masina noua, euro 4, sub 2000 cmc). Va rog sa-mi spuneti daca este obligatorie plata acestei taxe in acest caz.
Va multumesc

Pentru autovehiculele înmatriculate după 1 ianuarie 2007, pentru care se solicită transcrierea dreptului de proprietate, timbrul se achită potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării, conform normelor in vigoare.
Timbrul se achită şi în situaţia autovehiculelor pentru care s-a dispus de către instanţe restituirea sau înmatricularea fără plata taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate.