avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate ianevil13

Activitate ianevil13

Am mai vorbit cu ei. Un reprezentant de la departamentul Juridic parca de la EOS dupa ce mi-a furnizat cateva informatii gen: instiintarile au fost trimise toate la adresa veche, suma raportata catre ei a fost de 890 RON diferenta pana la 1600 ron reprezentand penalitati impuse de EOS conform nush ce decizie BNR, iar daca ii dau in judecata pentru prescrierea datoriei cica am sanse 50% sa castig, la final ma intreaba: cat vreau sa le platesc. Ii spun ca 270 ron, rezilierea contractului. A zis ca revine cu un telefon si nu a mai revenit. In schimb ma suna asa-zisa consiliera a executorului judecatoresc si imi spune ca daca nu achit 980 ron continua procedurile. Bineinteles ca nu am acceptat si aici s-au incheiat discutiile. Acum astept rezolutia banuiesc?
Nu am primit decat acea notificare de incepere. Din cate am vorbit cu consiliera executorului, am termen pana pe data de 29 a lunii in curs pentru a plati, evitand astfel inceperea depunerii dosarului spre judecata.
Ce voiam sa urmaresc, este a pune presiune pe acestia sa ia in considerare prescrierea datoriei.Dar daca se calculeaza de la data scadentei ultimei facturi, adica iulie 2012, nu mai pot invoca acest articol din codul de procedura civila.
Totusi, notificarile prin care mi-a fost adus la cunostinta de respectivul debit, pe parcursul a 2 ani, din cate consider eu, la adresa gresita, acele scrisori - au relevanta daca sunt recomandate sau nu? Daca ar fi fost recomandate ar fi trebuit sa le primesc personal.
trebuie sa astept primirea deciziei de executare silita presupun. Acesta "Notificare prealabila inceperii executarii silite" are vreun rol in proces? Presupun ca e doar o notificare si nu poate fi contestata. Sau ma insel?
Problema incepe asa: in luna iulie 2010 am incheiat un abonament orange pe 2 ani. In luna mai 2011, am achitat pentru ultima data facturile catre acestia. Pe lunile iunie si iulie 2011 mi s-au emis facturile cu un cost total de 600 ron, in luna iulie abonamentul fiind suspendat.
Am primit din partea unui executor judecatoresc care colaboreaza cu EOS Ksi o " Notificare prealabila a inceperii executarii silite" datata cu 07.10.2014, in valoare de 1600 ron insemnand, in urma discutiilor cu un dealer orange, 600 RON facturile neachitate+270 RON taxa de reziliere+diferenta penalizari imputate pana la momentul cesiunii datoriei catre EOS Ksi, luna iulie 2012.
1. Se aplica codul de procedura civila privind prescrierea datoriei in termen de 3 ani?
2. Care se considera a fi data de la care sa aplica acest cod? data ultimei facturi emise si neachitate, adica iulie 2011? sau data ultimei facturi conform contractului incheiat pe 2 ani, adica iulie 2012?
3. Ce importanta are data efectuarii rezilierii abonamentului in aceste demersuri? mentionez ca pe acesta inca nu am aflat-o.
4. Penalizarile se imputa pana la data rezilierii contractului? sau pana la data suspendarii abonamentului?
Va multumesc anticipat :(