avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Activitate hyutt

Activitate hyutt

Va multumesc mult pentru raspuns si pentru articol. Nu am inteles exact cum se calculeaza respectiva norma de venit.

Presupun ca apare in lista de pe site-ul ANAF ([ link extern ] ?

Mergand cu primai varianta, avand in vedere ca se incadreaza la a 3-a coloana, cea cu comune mari, norma anuala este 11500. Impartita la 12, ar fi aprox 960 RON pe luna. 16% din aceasta este 153 RON. Aceasta este suma finala pe care ar trebui s-o dau lunar (pe perioada in care inchiriez) statului roman ?

Va multumesc din nou si imi cer scuze pentru lipsa de-ntelegere.
Detin o casa in apropiere de Baile Felix si as dori sa ofer 2 camere spre cazare (in scop turistic, dupa cum am mentionat si in titlu).

Nu sunt sigur ce forma legala ar trebui sa aleg in aceasta directie. Din cate inteleg (din citite pe internet) am 2 optiuni non-SRL:

1. Norma fixa ca si persoana fizica (facilitatea oferita pentru cei care ofera sub 5 camere in propria locuinta)
2. Sa-mi fac un PFA cu cod CAEN 5520 / 5590.

In mod normal, as alege prima optiune din simplitate, insa momentan sunt angajat cu norma intreaga (CIM) la o firma si as putea beneficia de injumatatirea de norma + neplata sanatatii/pensiei/somaj, pe PFA.
In plus, as putea oferi camerele spre cazare oricand, pe cand cu prima optiune am inteles ca trebuie alese anumite luni in prealabil.

Ce-mi recomandati? Sunt avantaje legate de prima optiune sau dezvantaje legate de a 2-a optiune care-mi scapa?

Va multumesc.
Buna,

Sunt PFA (prestez servicii) si as dori sa stiu daca este legal sa corectez cu pixul numarul unei facturi emise catre un client (SRL).

Intentionez sa fac asta deoarece mai am o factura emisa cu acelasi numar catre un alt client, nefiind atent la acest detaliu cand am emis-o catre al doilea.

Va multumesc.