avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate florentina-doina

Activitate florentina-doina

Discuție Demisie
Buna seara,de doua saptamani nu am fost la servici si nici nu mai vreau ,motivul este ca nu imi mai place ceea ce fac.Am o intrebare:cei de la servici nu vor sa imi plateasca salariul spunand ca trebuie sa stau in preaviz ,iar eu nu doresc ,ma puteti sfatui ce pot face?
Buna seara.as dori sa stiu daca pot da in judecata sotul pentru a-mi plati pensia alimentara la 2 copii chiar daca nu sunt divortata...specific ca suntem despartiti de aproape 2 ani dar nu nu legal divortata.Multumesc.
Răspuns la discuția Deschidere firma
Dar daca sunt mai multe firme cu aceeasi adresa vor plati separat impozitul sau toate la un loc?
Răspuns la discuția Deschidere firma
Multumesc....insa nu inteleg un lucru:daca deschizi o firma ,de ce este nevoie de un asociat,singura nu pot???
Răspuns la discuția Deschidere firma
Deci nu trebuie sa fiu de acord cu acest lucru....mi s-a spus ca vom plati mai putin la impozit pe societate decat ca atunci cand lucrez cu carte de munca.....
Buna seara.As dori sa ma puteti lamuri intr-o privinta:unde lucrez mi s-a spus sa imi deschid o firma cu ajutorul societatii ..mi s-a dat o o foaie pe care eu trebuie sa o legalizez:...dovada privind disponibilitatea si rezervarea firmei.....In temeiul art.39 din legea nr.26/1990,republicata,cu modificarile ulterioare,s-a procedat la verificarea disponibilitatii firmei ELENA- ANCA SRL-D solicitata de asociat Irimia Ionel pentru autorizare si inmatriculare.....Verificarea si rezervarea firmei s-au efectuat la optiunea solicitantului.In urma verificarii s-a constatat ca firma a carei verificare s-a solicitat este disponibila.Rezervarea firmei are caracter administrativ si prealabil ,asupra legalitatii formale a firmei urmand a se pronunta directorul ORCT/persoana desemnata conform OUG nr.116/2009 prin Decizia D.G.nr.20/14.01.2010 cu ocazia solutionarii cererii de inregistrare in registrul comertului.Rezervarea firmei este valabila 3 luni de la data emiterii.Denumirea rezervata nu este constitutiva de drepturi in sensul legii nr.84/1998.......Specific ca numele meu nu apare pe aceasta foaie ,doar denumirea firmei pe care eu am ales ...daca eu am profit in timp pe aceasta firma si cel care apare ca asociat are drepturi???Va rog sa ma lamuriti de ce trebuie sa legalizez aceasta foaie????si care este rolul meu la aceasta societate pe care eu o deschid????
Multumesc frumos.
Buna seara.Am o nelamurire in legatura cu adeverinta de salariat:mi s-a cerut o adeverinta de salariat pentru medicul de famile.....la 3 saptamana m-am imbolnavit si am fost sa iau un concediu medical de la medic-acolo problema-mi s-a spus sa aduc o alta adeverinta de salariat in care sa specifice ca nu am avut concediu medical in ultimele 12 luni....ok.Am ajuns la servici si am cerut aceasta adeverinta insa mi s-a spus ca nu mai pot elibera nici o adeverinta in decurs de 3 luni!!....ok..plec inapoi la medic si spun ce raspuns am primit.Atunci medicul a spus ca nu imi poate da concediul original decat o copie pana nu ii aduc adeverinta...specificand ca adeverinta pentru concediul medical se elibereaza de cate ori va fi nevoie pentru a scoate concediul medical.....Doamne cred ca deja v-am ametit...eu deja sunt..as vrea sa stiu doar atat :daca eu iau concediul medical de 2 ori pe luna sau la cateva luni, de atatea ori am nevoie si de adeverinta ??
Răspuns la discuția Divort - competenta teritoriala
Da,locuiesc fara forme legale în București... deci va trebui să solicit divorțul in localitatea unde am domiciliul pe buletin.... multumesc frumos
Am plecat de la sot impreuna cu copii acum un an ,de atunci nu am tinut nici un fel de legătură cu el.As vrea să stiu daca pot divorta de el în București tinând cont ca eu am mutatie în alt judet acolo unde am stat cu el ....specific că el tot acolo locuieste si acum