avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina Roxana

Activitate Catalina Roxana

Răspuns la discuția Farmacie veterinara
Am aprofundat atat legea 160/1998 cat si ordinul 83/2014 potrivit caruia este necesara obtinerea certificatului de inregistrare in registrul unic al cabinetelor medicale veterinare cu sau fara personalitate juridica . Pentru acesta am depus la CMV documentatia necesara eliberarii acestuia , totusi din partea acestora am primit un raspuns nefavorabil deoarece nu respect conditiile profesiunilor liberale. Insa conform legii 200/2004 si a Directivei 2005/36/CE a Parlamentului European , in data de 30 octombrie 2014 s-a aprobat ordinul prin care sunt recunoscute si profesiunile de tehnician veterinar si asistent veterinar de catre ANSVA .In conditiile in care actionariatul societatii este compus din tehnician veterinar 90% si 10 %medic veterinar, care este articolul de lege care impiedica autorizarea unei farmacii cu un astfel de actionariat ?
Daca am calificarea de tehnician veterinar , care se incadreaza in categoria profesiilor liberale si detin 90% din capitalul societatii pot obtine autorizatia DSVSA pentru o farmacie veterinara ? Este reglementat in mod expres de lege obligativitatea ca intreg actionariatul sa fie detinut de un medic veterinar ?