avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate george123123

Activitate george123123

Buna ziua ,

va relatez urmatoarea situatie :

sunt angajat intr-un magazin unde am inceput activitatea acum un an , am fost informat dupa inceperea activitatii ca s-a facut inventar . ( in lipsa mea cu o satamana inainte )
am semnat un contract de munca si apoi am inceput activitatea
am avut ajutor colegi veniti in delegatie din alte orase , apoi am stat singur din lipsa de personal aproape 2 luni dupa care mi s-a gasit coleg .
recent am realizat inventar cu o comisie de 4 persoane . s-a gasit o lipsa mare ( lipsa efectiva si numaratoare gresita probabil...)

firma vrea sa imi impute doar mie lipsa pe motiv ca am vechime mai mare ( doar banuiesc )
mentionez ca nu am semnat proces verbal de preluare gestiune ,
magazinul nu este dotat cu camere de supraveghere
programul de lucru permite ca o perioada de cel putin 4 ore zilnic sa fie cu un singur angajat in incinta magazinului iar dispunerea unei parti din magazin lasa o parte din marfa nesecurizata.

mi s-a sugerat verbal sa demisionez , nu am acceptat ,

ce este de facut mai departe ?

Multumesc .

Răspuns la discuția Vanzare baze de date link-uri
nu cred ca m-am facut inteles si nu stiu cum sa fac sa vin cu detalii suplimentare astfel incat sa imi puteti intelege intrebarea. o sa incerc astfel :

persoana x e interesata de reclama dar nu are timp sa caute unde e mai usor si mai ieftin si apeleaza la persoana y care ii da o lista "de-a gata" cu adrese unde sa intre si sa posteze,
membrii de pe facebook prin faptul ca apartin unui grup accepta autmat schimbul de mesaje intre participantii la discutie , nefiind nevoie de datele lor personale aceste adrese , grupuri fiind publice.

sa spunem ca in realitate asta s-ar traduce prin : uite lista cu locuri in oras in care poti lipi gratuit afise ( pt ca nu ai timp sa te ocupi tu sa le cauti ti le-am gasit eu ) si intrebarea e daca in realitate tranzactionarea acestui serviciu este legal, pe facebook este la fel ?
Buna ziua,

vreaui si eu sa intreb urmatorul aspect:

pe Facebook exista anumite persoane care promoveaza diverse activitati aducatoare de venituri, sau fac activitate de publicitate si reclama pentru persoane fizice sau companii. acestia activeaza pe asa numitele grupuri de facebook ( pagini in interiorul facebook unde un grup mai mare sau mai mic de oameni interactioneaza unii cu altii cu discutii , filme sau imagini pe o tema centrala a grupului)

Intrebarea mea : rdte legal sa faci o baza de date care sa contina linkurile catre aceste grupuri de facebook de interes si apoi sa o vinzi pe internet celor interesati de promovarea unui produs sau serviciu?

din cate stiu bazele de date cu emailuri sau numere de telefon sunt ilegale sa fie vandute ca sunt date personale , dar aici e doar o munca facuta pt cineva care nu are timp adresa respectiva fiind publica .

sperand ca ati inteles intrebarea mea, astept un raspuns pt ca sunt curios daca persoanele care se ocupa cu asa ceva sunt in legalitate.
Buna ziua,


Va scriu deoarece intampin urmatoarea provocare :
Tatal meu are grave probleme cu alcoolul de cand se stie dar in ultimii ani a degenerat din ce in ce mai mult si aceasta a provocat multe neplaceri si suferinta in familie si chiar si celor din jur.
A ajuns atat de grav incat in fiecare zi ajunge acasa mai rau decat un boschetar nefiind capabil sa isi mai faca nevoile corect, nu mai stie unde se afla, vine fara unele haine si la cele mai diverse ore din noapte sau dimineata, deranjeaza vecinii si nu aduce banii acasa(are loc de munca la gri platit legal 4 ore sta acolo 8-10 ore ) ci doar plateste datoriile si isi asigura doza zilnica de alcool. Mama mea se asigura ca e mancare si caldura in casa si ii cumpara alte haine mereu. El a dezvoltat cel mai probabil tot din cauza alcoolului si vreo boala psihica pentru ca isi face nevoile pe unde apuca iar cand ceilalti il iau la intrebari nu au cu cine discuta pentru ca pe el nu il intereseaza absolut nimic, vrea sa fie lasat in pace(dar aceasta situatie nu mai poate continua). In momentele de luciditate nu se poate discuta cu el pentru ca este irascibil si nu recunoaste ce s-a intamplat cu cateva ore in urma, iar pe toti oamenii care incearca sa il ajute el ii considera dusmanii lui, cum ne considera si pe noi doi. tot timpul este cearta si scandal din orice, eu cu mama incercand sa aducem totul la normal. Ne descurcam foarte greu cu banii din cauza faptului ca este o singura sursa de venit , a mamei, pe care ne putem baza . Eu deocamdata nu am un loc de munca, doar colaborari ocazionale care nu imi garanteaza un venit fix lunar . doi nu mai pot face fata cu cheltuielile si mai ales cu stresul si mizeria. Toata aceasta situatie o afecteaza psihic din ce in ce mai mult pe mama mea si chiar si pe mine, si are unele momente in care se pierde si face crize de isterie. I-am sugerat despartirea fiecare la casa lui astfel incat sa fie fortat sa se autointretina si sa sa trezeasca la realitate , sau daca nu , sa fie macar singur si sa nu ne mai afecteze pe noi din toate puntele de vedere, insa ea sustine mereu ca nu sunt bani. Ce posibilitati avem pentru a scapa din aceasta provocare ?
Avem nevoie de un sfat in ceea ce priveste aceasta situatie si am vrea sa stim ce anume putem face in continuare :
- Daca nu este de acord sa fie dus la spital cum poate fi obligat si prin ce mijloace . (Am adunat cateva dovezi ale starii si faptelor lui. )
- Daca s-ar face proces de divort+partaj care ar fi obligatiile pe care mama le are fata de el in ceea ce priveste partea materiala ? (detin impreuna apartament cu 2 camere ) dar el nu a mai contribuit cu bani pentru cheltuieli de mai bine de 10 ani , au fost chiar perioade cand nu a avut un loc de munca .
- Daca nu este de acord cu partajul, se poate face aceasta procedura fara acordul lui avand in vedere circumstantele ?
- Avand in vedere ca ne agreseaza zilnic din punct de vedere psihic si cateodata chiar fizic, daca s-ar obtine un ordin de restrictie impotriva lui ii putem ingradi dreptul de a intra in casa ?
- Cheltuielile de judecata si partaj cam la ce valoare aproximativa ar putea ajunge si cam cat ar putea dura intregul proces ?
Va rog pe cat posibil sa imi raspundeti la fiecare punct in parte si sa imi oferiti o solutie
Am speranta ca voi gasi profesionisti care s-au mai confruntat cu situatii similare .