avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate alealex

Activitate alealex

O persoana incadrata in grad de handicap grav cu asistent personal ii expra certificatul de incadrare in grad in data de 07.02.2015 si i se elibereaza urmatorul certificat cu data de 27.02.2015.
Cum procedez cu dosarul de personal al persoanei incadrata asistent personal?
Este corect sa fac actul aditional la contract in continuare cu data de 08.02.2015?
Am rugamintea daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns referitor la un exemplu sau poate doua de indatoriri ale functionarului public si ce fel de raspundere atrage.
Eu am luat ca exemplu indatorirea: ,,functionarul public este obligat sa se conformeze dispozitiilor primite de la superiorii ierarhici,, nu stiu cat este de corect - refuzul de a indeplini atributiile de serviciu, abatere disciplinara, care atrage raspunderea disciplinara a functionarului public.
Va multumesc.
Am un salariat care are salar de baza 848, este in gradatia 2 si urmeaza sa ii acord gradatia 3 cum ii calculez salariul? Are si un spor de preventie de 11 %.
Va multumesc.
As dori sa stiu daca incepand cu 01 ianuarie 2015 se majoreaza indemnizatia consilirerilor consiliului local.
Va multumesc.
regulamentul intern trebuie sa contina si dispozitii privitoare la anticoruptie?
Cum acord gradatia corespunzatoare transei de vechime unui salariat incadrat asistent personal care din gradatia 2 trece in gradatia 3 si este salarizat conform HG 1091/2014 cu 975 lei incepand cu 1 ianuarie 2015. As avea nevoie si de un model de decizie.
Daca salariul de baza minim brut pe tara va fi 975 lei de la 1 ianuarie 2015 si un salariat incadrat in sectorul bugetar (primarie) are un salar de baza de 952 lei in care este inclus si sporul de vechime, cat va avea salarul de baza incepand cu 1 ianuarie 2015?