avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate ChivuLiviu

Activitate ChivuLiviu

Răspuns la discuția Diurna, promisiune neonorata
Ati putea sa-mi dati un exemplu despre acei 'factori" va rog?
Răspuns la discuția Diurna, promisiune neonorata
Buna seara,in legatura cu aceasta problema,vreau sa reformulez intrebarea! La semnarea acelui CM,angajatorul mi-a spus ca voi fi detasat in EU.,voi primi salariul in lei de 1000 RON si ma va plati cu 12 euro pe ora ptr munca prestata,acesti bani fiind trecuti in CM ca si DIURNA! Prb este ca a uitat sa-mi de-a aceasta DIURNA in ultimele luni! RONII m-i i-a livrat insa euro nu! Pot face cumva dovada acestor bani precum ca nu i-am primit? Vreau sa merg in instanta si vreau sa stiu,as putea avea castig de cauza legat de aceasta DIURNA? Mentionez ca nu apare trecuta in CM.... Multumesc inca o data!
Buna seara,ma poate lamuri cineva cum sta treaba cu diurna? Daca initial angajatorul mi-a spus verbal ca-mi da 12 euro pe ora ca diurna,dar in contractul de munca a trecut doar minimul pe economie in cifre,nu si diurna,imi mai pot recupera restul de diurna? Pot face cumva dovada ca primele doua luni am fost platit cu 12 euro pe ora si pe urma angajatorul nu mi-a mai livrat diurna?
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Multumesc frumos ptr raspunsuri! O singura intrebare mai am! Asa cum v-am spus,demisia nu am inaintat-o inca ptr ca angajatorul nu e de gasit la birou! In momentul de fata,asa cum v-am spus,mi-a retinut o suma de bani pe luna Octombrie Nejustificat,am incercat sa purtam o discutie telefonica,nu-mi mai raspunde,la birou nu gasesc pe Absolut nimeni Dati-mi va rog un sfat c-am ce-as putea face mai departe ptr ca chiar nu stiu cum sa procedez! Merci frumos ptr raspunsuri!
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Referitor la ultima intrebare,cum sustin primirea salariului.... Sincer,singurele dovezi sunt extrasele de cont si numele persoanei care mi-a livrat banii,adica angajatorul! Deja m-a avertizat ca nu-mi va mai da nici un ban si ma va actiona in instanta! Din ultimul salariu de pe luna octombrie,mi-a retinut abuziv 1000€ NEJUSTIFICAT!! Precizez ca nu am avut ABSOLUT nici o abatere disciplinara!!!
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Buna seara inca o data! Lamuriti-ma va rog,cum pot demisiona fara a-mi provoca probleme ptr MINE!! Recapitulez: Contractul l-am semnat in Romania cu aceasta firma de recrutare forta de munca! Am fost detasat in comunitatea EUROPEANA sa-mi exercit profesia.... Acolo,m-i s a livrat salariul cu o intarziere de 15 zile!! Nu am SEMNAT nici un STAT de PLATA,nimik! Am vrut sa demisionez,dar am fost asigurat ca nu se va mai intampla!! Urmatoarea luna,am fost intarziat cu plata salariului 24 zile!!! Repet,eram in UE!! Culmea,m-i s-a oprit ABUZIV o suma de bani din salariu!!NEJUSTIFICAT!! M-i s-a spus ca am plecat cu trei zile mai devreme! Se pleca pe 20 decembrie si eu am plecat pe 17 decembrie!! Intr-un cuvant,nu am respectat clauzele contractuale.....! Precizez ca mai am de luat f.multi bani pe lunile Noiembrie si Decembrie!! Intrebarea mea este... Pot demisiona prin vreun articol care sa ma favorizeze? Intr-un cuvant,sunt obligat de angajator sa muncesc pe datorie:-) ? Ma tot ameninta cu un proces precum ca am incalcat clauzele din contract si i-am "stricat"imaginea.... Eu vreau sa merg mai departe cu acesti oameni "corecti".... Spuneti-mi va rog,cum imi pot da demisia sa fie cat mai bine ptr. MINE!!
Buna seara si la multi ani la toata lumea buna! Am si eu o intrebare va rog... Daca am semnat un contract de munca pe perioada de 12 luni,am convenit cu angajatorul sa respectam contractul,dar angajatorul nu a respectat clauzele,adica m-a intarziat cu plata salariului 15 zile,ultima luna 24 de zile... Vreau sa demisionez fara preaviz dar angajatorul ma ameninta cu un proces,vezi Doamne ca nu am respectat clauzele contractuale si deteriorez "imaginea" firmei..... Are dreptate angajatorul? Sau are doar tupeu!?..... Pot demisiona fara vreo prb.?