avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate bodeanumarius

Activitate bodeanumarius

Răspuns la discuția tva 9 %
Eu am facturat pachetul cu 24%. Am probleme cu plata facturii pe motiv ca ar trebui sa facturez separat. Daca trebuie separat, atunci cum sa stiu la ce valoare fara tva sa aplic diferitele cote de tva daca eu am licitat pretul pe pachet ?
Discuție tva 9 %
Am in derulare contractul pe programul "Lapte-corn"
Caietul de sarcini si licitatia in seap a avut ca obiect "pachetul lapte-corn"
Pretul ofertat s-a facut pe pachet nu individual pe lapte sau baton. Pana in iunie 2015 cand s-a trecut la cota unica 9% la produsele alimentare, cum trebuia sa facturez , pachet cu 24% sau individual lapte si individual corn ? Precizez ca in cazul in care raspunsul ar fi separat, desi repet - obiectul contractului si pretul adjudecat s-a facut pe pachet, cum as stii care este pretul fara tva al laptelui si care este al batonului ?
Multumesc.
Răspuns la discuția vechime in munca
Am un baietel cu sindrom noonan si sotia are concediu asa cum ati spus in "concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani".
Aceasta perioada se considera sau nu vechime. Din ce am citit se acorda doar pana la 3 ani.
Concediul de crestere a copilului cu handicap intre 3 si 7 ani se considera vechime in munca ?
Multumesc