avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate Simonactin

Activitate Simonactin

Răspuns la discuția Contract reziliat cu TECHEM
Buna ziua,

Domnule draga, ba exact asta au facut cei de la TECHEM. Au venit din usa in usa cu amenintari si intimidari.
Noroc, ca avem un presedinte care nu se sperie usor si le-a spus ca fac drumuri degeaba la noi in bloc.
Este o situatie destul de stresanat pentru proprietari...Astept cu interes urmatoarea lor miscare.

Va multumesc furmos pentru toate sfaturile.
Răspuns la discuția Contract reziliat cu TECHEM
Presedintele asociatiei a depus o adresa prin care ii înștiințăm ca nu dorim reinnoirea contractului, adresa la care era anexata si lista proprietarilor, cu semnaturi, care sustineau acest lucru.

Un locatar din bloc, care nu are nicio calitate in asociatie a fost si a depus o contra adresa in care cere repartitoare. Numarul celor care doresc repartitoare este mai mic fata de cei care nu doresc...

Presupun ca o sa se linisteasca.
Multumesc
Răspuns la discuția Contract reziliat cu TECHEM
Multumesc mult!
Buna ziua,

Va rog, un sfat.

Asociatia de Proprietari din blocul in care locuiesc nu mai are contract de prestari servicii cu firma care citea repartitoarele de pe calorifer din ianuarie 2015.
In urma unei sedinte in bloc jumatate plus 1 din membri inscrisi in asociatia de proprietari a decis ca nu mai reînnoim contractul. Astfel, am depus la Techem o adresa in care le comunicam acest lucru.
Ieri, 02.12.2015 Techem a trimis un domn sa citeasca repartitoarele si ii punea pe locatari sa semneze un tabel in care acestia se obligau sa plateasca, caldura la pausal. Evident ca sunt cativa care inca vor repartitoare dar majoritatea a decis ca nu.
Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac pentru ca Techem sa nu mai procedeze asa, pentru ca noi in bloc nu mai vrem repartitoare. Techem din punctul meu de vedere face un abuz venind inca la usile oamenilor.
Alt aspect, dupa ce au pus pe usa blocului afis ca vin sa citeasca eu i-am sunat si le-am si scris un email in care ii rugam sa nu mai vina pt ca nu mai avem contract cu ei, dar bineinteles ca m-au ignorat si au venit. Situatia in condominiu este tensionata pt ca sunt doi trei care insista pe repartitoare si Techem le canta in struna.

Multumesc frumos,
S
Răspuns la discuția Necesitate casa de marcat
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns.

Numai bine.
Buna ziua,

Am infiintat un SRL-D cu obiect principal de activitate fotografie la evenimente si inchiriere cabina foto.
Avem obligatia de a detine casa de marcat?

Multumesc anticipat.
Multumesc.
Buna ziua,

Va multumesc pentru interes.

Motivul este ca actiunea este abuziva. Si asupra mea ca parinte si mai ales asupra copilului care este pus sa stea frumos sa faca poze chiar daca nu vrea sau nu are nevoie.
Pentru ca fotografii vin si fac poze tuturor celor din clasa fara acordul prealabil al parintilor. Pentru ca pozele sunt facute in timpul orelor de curs.
Si surpriza nici nu dau bon sau chitanta pe ce ai comandat.

Si de ce sa vina sa faca poze copilului fara sa ii dau eu voie???

si daca nu pot se poate interzice felul asta de activitate in scoli macar sa li se traseze niste limite...in eventualitatea in care unii parinti doresc aceste servicii.

Multumesc,
Multumesc.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Sunt impotriva PRELUARI imaginii nu prelucrarii. Pana sa ajunga la prelucrare eu, si mai multi parinti din clasa, nu dorim sa ii fotografieze.
Practica este urmatoarea: dumnealui vine, face poze la toti copii si apoi cine comanda bine cine nu, nu stiu ce face cu pozele. Probabil ca nu face nimic.
Fraza care a inflamat toti parintii (din lista lui de pret) este: ”Va rugam sa ne permiteti fotografierea copiilor chiar daca nu aveti inca acordul parintilor”.

Fotografierea copilului într-o scoala publica in timpul orelor de curs fara aprobarea mea prealabila (pentru obtinerea de foloaselor materiale fara eliberare de chitanta/bon) ma indreptateste sa cred ca sunt in masura sa cer interzicerea acestei practica... Ca poate legea nu ma ajuta asta este alta discutie.
Vroiam sa stiu daca ma ajuta vreo lege.

Multumesc mult.