avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate brasero2011

Activitate brasero2011

Dupa decesul tatalui meu, am mostenit impreuna cu fratele un imobil(casa si curte) in care a locuit tatal nostru. Dupa dezbaterea mostenirii, mi-a revenit o cota de 50% din acest imobil. Eu vreau sa vand partea mea de mostenire, dar fratele meu nu vrea sa vanda, intentionand sa locuiasca in cota parte de 50% ce i-a revenit, si nici nu vrea sa imi plateasca partea mea de mostenire, pentru a putea fi proprietarul intregului imobil. Pot vinde partea mea de mostenire fara acordul fratelui meu? Cum se poate rezolva aceasta situatie?
Dupa decesul tatalui meu, am mostenit impreuna cu fratele un imobil(casa si curte) in care a locuit tatal nostru. Dupa dezbaterea mostenirii, mi-a revenit o cota de 50% din acest imobil. Eu vreau sa vand partea mea de mostenire, dar fratele meu nu vrea sa vanda, intentionand sa locuiasca in cota parte de 50% ce i-a revenit, si nici nu vrea sa imi plateasca partea mea de mostenire, pentru a putea fi proprietarul intregului imobil. Pot vinde partea mea de mostenire fara acordul fratelui meu? Cum se poate rezolva aceasta situatie?
In urma partajului s-a stabilit cota de 50% din apartamentul detinut in comun cu fostul sot. Acesta nu este de acord cu vanzarea apartamentului si nici sa-mi plateasca contravaloarea jumatatii de apartament ce-mi apartine. Se poate obtine in instanta vanzarea apartamentului? Sau care sunt solutiile pentru rezolvarea acestei situatii? Este exclusa solutia medierii.
Răspuns la discuția Divort
Exclus! Paratul nu este deacord cu divortul. Intrebarea ramane valabila. Multumesc pentru raspuns!
Discuție Divort
In cazul in care se solicita divortul in temeiul art. 373 lit. c), Cod civil, despartirea in fapt de cel putin 2 ani putand fi dovedita si prin inscrisuri, mai este necesara prezenta a cel putin 2 martori care sa confirme acest termen de cel putin 2 ani? Ar fi deajuns numai 1 martor?
In Codul civil, la art. 379, alin. 2, se prevede ca in ipoteza prevazuta de art. 373 lit. c), divortul se pronunta din culpa exclusiva a sotului reclamant.
Intrebare:
- totusi, in situatia in care separatia in fapt la care s-a ajuns este din vina paratului, prin incalcarea repetata, aproape in permanenta, prin recurgerea la violenta verbala si fizica, pe parcursul casatoriei , a prevederilor art. 309, alin. (1), respectiv, sotii isi datoreaza reciproc respect, fidelitate si sprijin moral, si art. 310, respectiv, un sot nu are dreptul sa cenzureze corespondenta, relatiile sociale sau alegerea profesiei celuilalt sot, ceea ce a condus la parasirea domiciliului conjugal de catre reclamanta, nemai putand suporta convietuirea cu paratul, divortul se poate pronunta in favoarea reclamantei?
Răspuns la discuția divort rapid
La notar. Dureaza 30 zile, costuri 600 lei.
Răspuns la discuția Divort
Multumesc!
Discuție Divort
Cat timp poate paratul sa lungeasca procesul de divort, avand in vedere ca nu este de acord cu divortul, prin neprezentarea la nicio infatisare sub pretextul ca la data fiecarei infatisari a fost plecat din tara prin natura serviciului?
Răspuns la discuția Divort
Multumesc!