avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate mircea77mihai

Activitate mircea77mihai

Nu am spus sa nu se plătească debitul, este normal sa iti plătești debitul(datoria), dar dacă societatea nu plătește penalități de ce mai calculează penalități la factură?
Conform legii 85/2006 art.41 o societate aflata in insolventa nu mai plateste penalitati, dobanzi, etc,atunci de ce ar mai percepe penalitati de la consumatori?
Buna seara, vă rog să mă lămuriți dacă uzina furnizoare de agent termic aflata in insolvență din anul 2016 mai poate calcula penalități la facturile emise înaintea intrării în insolvență, precum și la facturile emise după intrarea în insolvență.
Nu am găsit un text de lege în care să fie prevăzut acest lucru.
Vă mulțumesc!
Multumesc de raspuns!
Da, dar aici am o nedumerire, art.16 din HG 1425/2006 spune ca angajatorul trebuie sa fi urmat un curs de pregatire in domeniu.
Art. 16. - (1) In cazul intreprinderilor cu pana la 9 lucratori inclusiv, angajatorul poate efectua activitatile din
domeniul securitatii si sanatatii in munca, daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) activitatile desfasurate in cadrul intreprinderii nu sunt dintre cele prevazute in anexa nr. 5;
b) angajatorul isi desfasoara activitatea profesionala in mod efectiv si cu regularitate in intreprindere si/sau
unitate;
c) angajatorul a urmat cel putin un program de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o
durata minima de 40 de ore si continutul prevazut in anexa nr. 6 lit. A, fapt care se atesta printr-un document de
absolvire a programului de pregatire.
(2) In situatia in care nu sunt indeplinite conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul trebuie sa desemneze unul sau
mai multi lucratori ori poate organiza serviciul intern de prevenire si protectie si/sau poate sa apeleze la servicii
externe, in conditiile prezentelor norme metodologice.
(3) In cazul in care angajatorul/lucratorii desemnati/serviciile interne de prevenire si protectie nu au capacitatile si
aptitudinile necesare pentru efectuarea tuturor activitatilor de prevenire si protectie prevazute la art. 15, angajatorul
trebuie sa apeleze la servicii externe pentru acele activitati de prevenire si protectie pe care nu le poate desfasura
cu personalul propriu.
ssm si situatii de urgenta
La o asociaţie de proprietari cu 4 angajaţi cu normă întreagă şi unul la 2 ore , preşedintele asociaţiei poate face instructajul, chiar dacă nu are nici o pregatire în acest domeniu?