Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instructaj Periodic Asociaţie Proprietari
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instructaj Periodic Asociaţie Proprietari

La o asociaţie de proprietari cu 4 angajaţi cu normă întreagă şi unul la 2 ore , preşedintele asociaţiei poate face instructajul, chiar dacă nu are nici o pregatire în acest domeniu?
Despre ce instructaj faceti vorbire ?
ssm si situatii de urgenta
Conf art 96(1) HG 1425/2006 Instruirea periodicã se efectueazã de cãtre conducãtorul locului de muncã. Daca nu exista un sef ierarhic atunci se va face de catre angajator (cel care a semnat CIM).
Poate efectua instruirea.
Da, dar aici am o nedumerire, art.16 din HG 1425/2006 spune ca angajatorul trebuie sa fi urmat un curs de pregatire in domeniu.
Art. 16. - (1) In cazul intreprinderilor cu pana la 9 lucratori inclusiv, angajatorul poate efectua activitatile din
domeniul securitatii si sanatatii in munca, daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) activitatile desfasurate in cadrul intreprinderii nu sunt dintre cele prevazute in anexa nr. 5;
b) angajatorul isi desfasoara activitatea profesionala in mod efectiv si cu regularitate in intreprindere si/sau
unitate;
c) angajatorul a urmat cel putin un program de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o
durata minima de 40 de ore si continutul prevazut in anexa nr. 6 lit. A, fapt care se atesta printr-un document de
absolvire a programului de pregatire.
(2) In situatia in care nu sunt indeplinite conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul trebuie sa desemneze unul sau
mai multi lucratori ori poate organiza serviciul intern de prevenire si protectie si/sau poate sa apeleze la servicii
externe, in conditiile prezentelor norme metodologice.
(3) In cazul in care angajatorul/lucratorii desemnati/serviciile interne de prevenire si protectie nu au capacitatile si
aptitudinile necesare pentru efectuarea tuturor activitatilor de prevenire si protectie prevazute la art. 15, angajatorul
trebuie sa apeleze la servicii externe pentru acele activitati de prevenire si protectie pe care nu le poate desfasura
cu personalul propriu.
Presedintele asociatiei poate urma cursul ssm de 40 de ore.
Exista si posibilitatea de a incheia un contract de prestari servicii, contra cost, cu o firma inregistrata la Registrul comertului si autorizata de catre ITM ca Serviciu extern de prevenire si protectie in domeniul ssm.