avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate steluta_2015

Activitate steluta_2015

Buna ziua,

va deranjez cu o intrebare, am urmatorul caz, administratorul, este cetatean strain, adica are dubla cetatenie, are doua firme in Romania, lunar, vine in tara, in interes de serviciu, cel mult 2-3 zile,cheltuielile cu transportul (bilet de avion), cazare hotel etc, nu-i sunt recunoscute si decontate de firma de contabilitate din Romania, ce poate sa faca? poate primi o indemnizatie de conducere, sau sub alta forma? si daca da, ce taxe si impozite i se retin? la dumnealui in tara unde locuieste(Israel), este pensionar in prezent, la limita de varsta.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția incetare C.I.M.
Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Potrivit Codului Muncii , a incetat de drept la data comunicarii deciziei de pensionare, chiar daca era in spital.

Daca nu a incetat la acea data, atunci numai cu art.55 lit.b sau art.81 mai poate inceta c.i.m.

Răspuns la discuția incetare C.I.M.
Ma scuzati, dar nu a incetat, la data comunicarii deciziei, era in spital, apoi a continuat cu medical, am luat legatura cu casa de pensii si mi-au spus ca, pensia intra in vigoare in momentul incetarii c.i.m.dupa concediul medical, intrebarea mea este cu ce articol din codul muncii, 55/b sau 56...avand in vedere ca nu e la limita de varsta, va multumesc.

Cornel Vasile a scris:

C.i.m. a incetat de drept la data comunicarii deciziei de pensionare ....

Discuție incetare C.I.M.
Buna ziua,avem un salariat, care si-a depus dosarul pt.pensionare anticipata, apoi s-a imbolnavit, a stat cateva luni in concediu medical, intre timp a primit decizia de pensionare, am luat legatura cu Casa de pensii, mi-au raspuns ca intra in vigoare odata cu incetarea contractului de munca...a terminat cu medicalul, intrebarea mea este, cu ce articol din codul muncii ii incetam C.I.M. cu art.55"b"?sau art.56, lit."c"?si incepand cu ziua urmatoare ultimului concediu medical? Va multumesc, anticipat, St.Maria.
Răspuns la discuția angajat fara cetatenie romana!
Va multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, poate fi angajat ca si un cetatean roman

Răspuns la discuția angajat fara cetatenie romana!
Da, are,este resident.

Cornel Vasile a scris:

Daca este casatorit , are carte de rezidenta ?

Buna ziua,
am si eu o intrebare, va rog, un cetatean strain, nu este din U.E. stabilit in Romania de 15 ani, casatorit cu o romanca, copii...nu are inca cetatenie romana, poate sa se angajeze la o societate din Romania? si cum, se urmeaza procedura obisnuita sau mai trebuie si alte demersuri, alte acte? si daca da, unde trebuie mers?Va multumesc anticipat!
Buna ziua, pentru un concediu fara plata de 10 zile pentru probleme personale ale salariatului, se face suspendare contract si se transmite in Revisal? Va multumesc.
Discuție Lichidare ONG!
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte, daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii, un ONG,infiintat in august 2014, cod CAEN 9312-activitati ale cluburilor sportive, nu a avut nicio activitate de la infiintare, s-au depus anual toate documentele solicitate de ANAF, declaratie de inactivitate, declaratia 101, in primul an si bilant contabil, pe zero...cum se poate inchide? fara lichidatator, deoarece este foarte costisitor si administratorul nu-si permite financiar, care sunt pasii de urmat?

Va multumesc anticipat.
Va multumesc.