avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate gicahu

Activitate gicahu

Sunt persoana incadrata in gradul de handicap accentuat. Sotia mea, in calitate de coproprietar a primit decizie de impunere pe 2016 din partea Directiei de Impozite si Taxe Locale prin care i se comunica stabilirea de obligatii fiscale, respectiv impozit teren, cladiri, mijloc de transpot si teren agricol intravilan cu mentiunea ca nu beneficiaza de scutire la plata impozitelor si taxelor locale pe cota sa de proprietate. Este adevarat ca astfel trateaza Noul Cod fiscal scutirile, in sensul ca se aplica doar sotului / sotiei incadrat in handicap iar partea coproprietarului care nu este cu handicap se impoziteaza? Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Cum pot dovedi data ivirii handicapului in conditiile in care boala de care sufar respectiv osteogeneza imperfecta (incadrata in categoria bolilor rare) este ereditara si nu detin nici un document emis anterior angajarii in munca si care sa confirme diagnosticul pentru care am fost incadrat in handicap.
Mentionez ca cei din comisia de evaluare a persoanelor cu handicap imi solicita un document care sa ateste ca sufeream de aceasta boala inainte de a ma angaja in munca pentru a inscrie in certificatul de handicap data ivirii invaliditatii, conditie obligatorie pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare.
Va multumesc pentru sprijin!
Sunt pensionar de invaliditate din luna decembrie 2014
Intrebarea mea este daca mi se reduce stagiul complet de cotizare in conditiile in care am obtinut certificatul de incadrare in gradul de handicap accentuat in anul 2007 iar calitatea de asigurat o am din 1986 cu mentiunea ca boala de care sufar si pentru care am primit incadrarea in handicap este ereditara (maladia Lobstein), prin urmare o aveam in momentul angajarii in campul muncii doar ca primul certificat de incadrare in handicap l-am obtinut mult mai tarziu, adica in 2007. Va multumesc!