avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate nmele

Activitate nmele

Răspuns la discuția Certificat Autenticitate RAR
Aici scrie ca nu mai este nevoie pt. masinile deja inmatriculate in tara.
[ link extern ]
Răspuns la discuția Certificat Autenticitate RAR
Am citit pe net ca nu mai este necesar certificatul de autenticitate la transcrieri, este adevarat?
Buna ziua! Daca ma prezint la RAR pentru eliberarea certificatului de autenticitate cu stopurile sparte (ambele sunt sparte pe la lateral, din spate nu se vede ca sunt sparte) o sa fiu respins din cauza asta?
Discuție Asigurare RCA
Buna ziua! Daca vand masina la o persoana si eu fac RCA-ul pe numele persoanei careia i-am vandut masina... Asigurarea este valabila? Si in ce conditii ar fi valabila si cat timp pana la terminarea procedurii de inmatriculare? Ma intereseaza daca pot circula o anumita perioada cu masina fara sa am probleme cu politia, in caz de control sau, in caz de accident, sa nu fie valabila, deoarece in talon este trecuta alta persoana si in contract de vanzare cumparare alta persoana. Vreau sa-mi transcriu autoturismul pe tata din cauza pretului exagerat de mare aplicat tinerilor!
Tin sa precizez ca autoturismul este fara asigurare acum!!!
Buna ziua! As dori sa va intreb, in cazul in care cineva nu te mai lasa sa folosesti drumul care deserveste o proprietate privata, se poate face ceva legal? Situatia mea sta in felul urmator: drumul care deserveste proprietatea mea trece prin doua curti a vecinilor, unul dintre vecini, acum doua saptamani, si-a incuiat poarta si nu ma mai lasa sa intru cu masina in curte. Pana acum ne-am folosit de acest drum deoarece bunicu si cu vecinii sau inteles, bunicu cedand intr-un loc teren in schimbul folosirii drumului, neexistand o dovada a intelegerii lor. Acest drum fiind singurul ca sa am acces in curte cu masina.
Buna ziua! De curand am achizitionat un deodorant Old Spice, dupa ce l-am utilizat am inceput sa am arsuri puternice in zona in care l-am utilizat. Am fost la urgente si mi s-a prescris un tratament. Intrebarea mea este daca pot da in judecata aceasta firma pentru a cere despagubiri avand in vedere ca bonul fiscal nu l-am pastrat? Dupa o convorbire telefonica cu cei in cauza, mi s-a spus ca voi fii contactat in maxim 48h pentru rezolvare amiabila. Din cauza acestor arsuri, cel putin doua saptamani nu ma pot duce la munca.
Buna seara,am o problema si nu stiu cum sa fac...e vorba de o agentie de pariuri care inchide dupa bunu ei plac,programu trebuie sa fie de la ora 10 pana la ora 22.Seara asta in juru orei 20,m-am dus sa-mi pun niste bilete,ei o zis sa ies afara ca nu-mi mai pot pune ca o facut deja casa,is deja patit si m-am gandit sa fac poze la biletele pariate si culmea puteam castiga o suma mare.imi puteti spune va rog frumos,daca se poate face ceva in legatura cu asta? Se poate rezolva intr-un fel cu reclamatii la OPC?
Buna seara.
Problema mea sta in felul urmator:
Am o masina,este inmatriculata acum pe numele meu,deoarece RCA-ul este foarte scump pt. tineri as vrea s-o transcriu pe o persoana peste 30 de ani, pe tata sau pe mama. Mie acum mi-a expirat asigurarea.
Intrebarea mea este: Daca fac rca pe numele celui pe care doresc sa transcriu masina, ca trebuie sa ma duc la RAR pt identificare, ca sa nu mai platesc trailer-ul, ma pot duce linistit cu asigurarea facuta pe cel pe care as vrea s-o transcriu? RAR-ul este la vreo 100 si ceva de km de mine.
Stie cineva daca eu as vrea sa transcriu masina pe un membru de familie,mai exact pe tata, mai trebuie sa o duc la RAR pt. identificare sau la transcrieri in cadrul familiei se poate si fara acel certificat de autenticitate? Am vazut o stire pe net,dar, din 2008 ca se poate face asa.
Răspuns la discuția Parbriz crapat
Ok,dar pot circula cu ea in starea asta,cu sau fara autorizatie? Ca,deocamdata nu am bani sa-l schimb.