avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate Cosminagherase

Activitate Cosminagherase

Discuție Calcul CASS
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Incepand din data de 1 ianuarie 2014, prin modificarea Codului fiscal, a fost introdusa obligativitatea platii contributiei de sanatate si pentru persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor. Am o casa la tara pe care am inchiriat-o. Mi-a venit Decizia de impunere anuala retroactiv, pe anul 2012. Lasand la o parte faptul ca mi-a fost calculata la valoarea salariului minim pe economie, 700 de lei, care depaseste cu mult valoarea chiriei pe care o primesc, as dori sa stiu daca aveau dreptul sa-mi calculeze incepand cu anul 2012, desi modificarile la Codul fiscal au intrat in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2014.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
Va multumesc pentru lamuriri!
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
Va multumesc mult! Profit putin de amabilitatea dvs, pentru a ma asigura ca voi face bine totul:
1. decizia unicului asociat de marire a capitalului social prin cooptarea ca asociat a domnului X;
2. contract de cesiune;
3.act consitutiv actualizat, cu doi asociati. Pana aici este corect?
Cu restul cred ca ma descurc.
Buna ziua! Va rog frumos un sfat, in urmatoarea situatie: unicul asociat al unui SRL doreste sa coopteze o alta persoana din afara societatii, prin cesionarea unui numar de parti sociale, urmand sa ca SRL-ul sa aiba doi asociati. Nu se majoreaza capitalul social. Ce documente trebuiesc depuse la Registrul Comertului? Va multumesc!