avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate us3r

Activitate us3r

Teoretic da, insa raspunsul e in detalii... Presupun ca acum esti PFA cu 6202, nu stiu nici eu cum sa interpretez activitatea din IT prestata pentru o firma daca s-ar incadra pe 6201 sau 6202. Nu stiu daca s-ar incadra pe 6201 fiindca nu am niciun drept asupra softului modificat/creat...
Suspendare contract de munca in perioada de proba

Buna ziua,
Avem urmatorul caz:
- salariatul este inca in perioada de proba, a lucrat doua luni, iar perioada de proba este de 3 luni
- salariatul convine cu angajatorul sa suspende contractul de munca pentru 2 luni
Ce se intampla cu perioada actuala de proba? Se suspenda si ea in cele 2 luni de suspendare a contractului sau se termina?
Multumesc
Mulțumesc mult pentru răspuns, însă de ce demisie și nu notificare de încetare, dacă sunt încă în perioada de probă. ITM-ul mă poate ajuta cu ceva? Dacă măcar mi-a înregistrat contractul și cât e perioada de probă din el?
Mulțumesc mult!
Contract semnat acum o luna si jumatate - nu mi s-a dat un exemplar, vreau sa imi dau demisia (de fapt vreau sa notific incetarea, cred ca sunt in preaviz, insa nu mai stiu cat era specificata in contract perioada de proba).
Am cerut de la angajator contractul insa ma poarta cu vorba, ca e dat la contabila sa-l inregistreze, iar ea se misca mai greu, etc... N-am putut sa il obtin.
Ce e de facut?
Pe mine ma intereseaza doar sa plec de acolo, insa, neavand contractul, mi-e teama sa nu fie cine stie ce prostii trecute in el...
Multumesc
Dar, pentru niste apometre noi, acelea sunt certificatele metrologice? Hartiile din cutie?...
Am dat copii... :(
Ei sunt ofticati fiindca nu am vrut sa imi pun apometre radio (suntem vreo 3 care ne-am tinut tare si nu am pus) prin firma recomandata de ei.
Multumesc mult pentru ajutor! Sper sa se potoleasca...
Certificat metrologic apometre noi

Buna ziua,
Am schimbat toate cele 4 apometre cu unele noi, cu o firma autorizata, am predat la asociatie indecsii vechi si pe cei noi si certificatele metrologice care erau in cutiile apometrelor (cel putin asa cred, ca acelea sunt certificatele metrologice), insa asociatia imi cere, citez, "certificate metrologice in format A4 pentru ca nu sunt lizibile cele trimise"...
Imi poate spune va rog cineva ce ar trebui sa primeasca asociatia in legatura cu apometrele noi montate si in ce temei legal?...
De asemenea, mi-au cerut "o copie dupa contractul de munca al celui care a instalat apometrele, intrucat la bilantul financiar contabil din 2019 (anexat), firma figura cu zero angajati." ... Poate sa imi ceara asa ceva?...
Multumesc
Multumesc mult!
Ma puteti ajuta va rog si cu un sfat in legatura cu modalitatea prin care sa intru in posesia modului in care mi s-a calculat pe ultimele doua luni intretinerea (in afara de formula generala de inmultire a consumului cu pretul + cheltuieli, ma interesaza formula prin care eu am ajuns sa am 10 mc in loc de 5).
Citez din raspunsul la contestatia mea: "Conform tabelului semnat de membri asociaţiei noastre s-a trecut la schimbarea apometrelor din apartamente, in subsolul acestei liste exista specificaţia "conform hotărârii luate
de membrii asociaţiei, cei care nu vor monta apometre radio li se va calcula consumul de apa
rece si calda la pausal". Lucru ce nu s-a făcut in cazul dvs ci vi s-au calculat numai unele
diferente," - acum im pun apometre noi cu aviz si sigilare - pot sa fiu trecut la pausal chiar si in conditiile acestea?...
[ link extern ]
Alineatul 17 - a) :
"în toate locurile de consum al apei reci și al apei calde din proprietatea individuală se montează, pe cheltuiala utilizatorului, numai contoare de apă cu citire la distanță care sunt utilizate ca aparate de măsură a consumului individual și se verifică metrologic la scadență;"
Cerere explicare sume la intretinere

Caz concret:
- au fost schimbate apometrele in aproape tot blocul, trecandu-se la apometre radio
- eu si cativa vecini nu am facut schimbarea, acum probabil vom trece si noi fiindca am inteles ca e obligatoriu conform legii 241/2006 si 224/2015 (desi mi se pare un abuz aceasta obligativitate de a trece la apometre radio)
- nu am fost trecut inca la pausal, cica mi s-au calculat "numai unele diferente"
- as dori sa fac o cerere in care sa mi se explice /exemplifice modul in care mi s-au calculat sumele la intretinere si de unde au aparut acele cifre la asa-zisul consum de apa calda si rece (eu am dat 5 mc de apa, la tabel imi apar 10).
Sperand ca m-am facut inteles, ma poate ajuta cineva cu un model de cerere si ce legi pot invoca in aceasta cerere pentru a o justifica? Doresc sa mi se ofere formula de calcul si cum au fost obtinute cifrele acelea trecute ca si consum.
Multumesc