Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract semnat acum o luna si jumatate - nu mi s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract semnat acum o luna si jumatate - nu mi s-a dat un exemplar, ...

Contract semnat acum o luna si jumatate - nu mi s-a dat un exemplar, vreau sa imi dau demisia (de fapt vreau sa notific incetarea, cred ca sunt in preaviz, insa nu mai stiu cat era specificata in contract perioada de proba).
Am cerut de la angajator contractul insa ma poarta cu vorba, ca e dat la contabila sa-l inregistreze, iar ea se misca mai greu, etc... N-am putut sa il obtin.
Ce e de facut?
Pe mine ma intereseaza doar sa plec de acolo, insa, neavand contractul, mi-e teama sa nu fie cine stie ce prostii trecute in el...
Multumesc
us3r, utilizator
Adresati cererea de demisie in scris imediat ca sa nu mai pierdeti timpul.
Luati nr de înregistrare la cerere si așteptați.
Asa nu mai pierdeti timpul așteptând.
Aveti termen de preaviz de 15 zile si veti primi.si contractul in cateva zile daca se misca asa de greu.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul Bucuresti
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc mult pentru răspuns, însă de ce demisie și nu notificare de încetare, dacă sunt încă în perioada de probă. ITM-ul mă poate ajuta cu ceva? Dacă măcar mi-a înregistrat contractul și cât e perioada de probă din el?
Mulțumesc mult!
Cu acest aspect , cat este perioada de proba, nu va poate ajuta ITM-ul ...insa il poate sanctiona pe angajator ca nu v-a inmanat un exemplar de pe c.i.m. , anterior inceperii activitatii.