avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate anasavescu

Activitate anasavescu

Răspuns la discuția subinginerii pot sa faca master?
Nu am inteles raspunsul, la care intrebare mi-ati raspuns, ca erau 2.:-/ Ce secretariat?
Am citit despre acest subiect pe forumul edu.ro si sunt diferite pareri. Unii spun ca SLD inseamna ciclul I + master, altii contrazic asta, justificand prin faptul ca a disparut prin acest sistem Bologna termenul de lunga sau scurta durata.
Si din acest motiv v-am intrebat pe Dvs, caci am crezut ca e o problema juridica, si de incadrare intr-o anumita functie din sistemul public. Nu poti sa aspiri la functia de consilier intr-o primarie daca nu ai SLD. Asa este in grila prezenta de salarizare, care este extrem de veche.
Cred ca nimeni nu stie nimic, e o nebuloasa prin legi, care se bat cap in cap. Si un caz sau o parere personala: un subinginer, care a absolvit o facultate (4 ani) mergand zi de zi la facultate, examene adevarate, are SSD, iar un absolvent al unei facultati aberante, la distanta, pe calculator, cu examene la calculator (teste grila), cu o durata de 3 ani ( ma rog...cu prezenta doar la examene) are SLD. Cum vi se pare, nu e o aberatie cu acest sistem de invatamant, aceasta pseudofacultate, denumita Spiru Haret, si ID pe deasupra.
In primarii poti ocupa diferite functii (referent specialitate, inspector, consilier, etc), dar in functia de consilier poti fi doar daca ai absolvit studii superioare de lunga durata. Si asta era intrebarea mea, daca absolventii de Spiru Haret, 3 ani (ID), ciclul I Bologna pot fi considerati ca au absolvit studii sup. de lunga durata sau studii superioare de scurta durata.
E vorba de consilier /functionar public, nu de consilier juridic.
Un absolvent al facultatii Spiru Haret (administratie publica) ID, ciclul I Bologna (fara master) poate fi angajat si platit pe functia de consilier cu studii superioare de lunga durata?
Eu stiam ca se considera a avea studii de lunga durata cel care face si un master, deci ciclul II Bologna, si in total trebuie sa obtii 300 de credite. Cu ciclul I Bologna, pe diploma lor sunt doar 160 credite.
As dori un raspuns mai clar din partea Dvs, caci aud fel de fel de variante, eventual si un art de lege. Va multumesc!
Buna ziua!
Am absolvit facultatea de Constructii, sectia subingineri, in anul 1988 si doresc sa va intreb daca as putea urma un master, pentru a fi platita cu studii de lunga durata.
Absolventii facultatilor de 3 ani, cu diploma de licenta, in sistem Bologna, fara master, se considera ca au studii superioare de lunga durata?