avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate Karmen_2

Activitate Karmen_2

Va multumesc mult pentru raspuns si as dori sa mai intreb ceva legat de acele atributii complementare. Imi puteti da un exemplu? Adica poate desfăşura alte activitati care nu au legatura cu activitatea sa de protectia muncii? Pe un domeniu total diferti de activitatea sa de baza si fara a fi prevazute in fisa de post?
Buna ziua,
As dori sa imi spuneti daca persoana abilitata cu protectia si securitatea in munca dintr-o institutie publica poate desfasura si alte activitati tot in cadrul institutiei dar care nu au legatura cu atributiile sale in domeniul PSI

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția grupa de munca
Revin asupra intrebarii mele cu o alta. Care sunt pasii care trebuie urmati pentru incadrarea in grupa de munca?
Discuție grupa de munca
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca salariatii unei institutii publice ( bugetara) , platita din fonduri pubice, pot beneficia de grupa de munca (a II-a)
Cu multumiri
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti daca un contract incheiat pe perioada determinata se poate modifica in contract pe perioada nedeterminata.


Cu multumiri
Va multumesc mult si indraznesc sa mai vin cu o intrebare - pentru persoane care nu mai au calitatea de angajati la angajatorul respectiv dar pentru perioada lucrata au incasat sume nedatorate, angajatorul ce cale are pentru recuperarea pagubelor si implict a le aduce la cunostinta aceste pagube constatate de catre Curtea de Conturi?
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti daca pentru salariatii contractuali, angajati in baza unui contract de munca, care au incasat de la angajator sume nedatorate, angajatorul le poate emite decizii de imputare in vederea recuperarii acestor sume.
De asemenea va rog sa-mi spuneti daca pentru o persoana care nu mai are calitatea de angajat la angajatorul respectiv dar pentru perioada lucrata a incasat sume nedatorate, angajatorul mai poate sa-i emita decizia de imputare.
Cu multumiri
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti cum se stabileste salariul de baza pentru salariatii institutiilor publice care au promovat in clasa dupa 1 august 2016 , conform OUG 57/2015 cu modificarile ulterioare


va multumesc anticipat
Am pus aceasta intrebare deoarece unui consilier dintr-o institutie publica (absolvent de fac de drept la ID)- care o perioada scurta de timp a avut doar atributii de resurse umane (atributii doare de gestiune dosare profesionale, condica de prezenta...), i s-a modificat fisa de post si i-au fost atribuite atributii de consilier juridic fara a avea insa aceasta calitate.Fisa lui de post a ajuns sa fie indentica cu atributiile postului de consilier juridic (tot din acea institutie) .....Adica acest consilier in fisa sa de post are ca atributii si acordarea de consultanta juridica de specialitate structurilor functionale din instituie, formuleaza intampinari, apeluri, reprezinta interesele institutiei in instanta ...etc....Este legal asa ceva ..?
Buna ziua

As dori sa-mi spuneti daca un functionar public, absolvent al unei facultati de drept dar angajat pe functie publica de consilier poate acorda consultanta juridica de specialitate structurilor existente intr-o instituţie publica

Cu multumiri