avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate Claud333

Activitate Claud333

Buna ziua,
In primul rand va multumesc pentru timpul acordat si pentru efortul depus in oferirea raspunsurilor, consider acest portal foarte util. Sper sa ma puteti ajuta si pe mine in urmatoarea situatie.
Inainte de a incepe povestea, tin sa mentionez ca militez pentru dreptul la intimitate fie ca-mi este mie sau altor persoane incalcat :)

Este vorba despre o aplicatie software conceputa sub forma unei platforme ce are ca scop gazduirea de servere pentru jocuri (Warcraft 3, Counter Strike etc). Pana aici totul este in regula.
Acum, problema este ca proprietarul aplicatiei a inclus in aplicatie un mecanism de snapshot ce capteaza desktopul utilizatorilor in momente random. Obiectivul acelui algoritm este de a depista si preveni persoanele ce folosesc aplicatii de tip hack in timpul rularii jocurilor. De exemplu, daca folosesti un program ce-ti permite exploatarea bug-urilor si momentul folosirii este captat in screenshot (salvat pe serverul proprietarului si pus la dispozitie public),. In urma acelui screenshot se poate decide excluderea sau restrictionarea accesului la aplicatia platforma.
Detaliile descrise de mine mai sus nu sunt mentionate nicaieri de catre detinatorul platformei SW (License agreement, Terms of use etc). Problema este ca acel algoritm capteaza desktopul utilizatorilor chiar si atunci cand ei nu sunt in joc, urmand a se salva pe server poze (screenshots) si cu restul activitatii utilizatorului (navigare web, discutii private, continut email) ceea ce invadeaza in mod direct intimitatea utilizatorilor fara macar a li se cere consimtamantul sau a fi notificati in vreun fel. Lipsesc informatii despre proprietarul platformei.
Acele capturi reprezinta o problema cu atat mai mare cu cat ele sunt puse la dispozitia publicului.
Inca o mentiune, aplicatia-platforma este detinuta in alt oras decat cel in care am eu rezidenta, iar accesul este la nivel national si international.

Nu am dat numele serverul, aplicatiei sau proprietarului. Dar daca aveti nevoie de lamuriri cu exemple concrete vi le pot oferi intr-un mod privat :) Sunt curios ce pot face, cui ma pot adresa si cum pot formula o reclamatie in acest caz.
Astept pareri, sfaturi. Multumesc!

Later edit:
Este vorba de un sistem abordat de foarte multe aplicatii pe care le folosim zi de zi. Aceste sisteme prin care se invadeaza dreptul la intimitate (chiar si virtual) este unul foarte agresiv si periculos si as vrea sa fac ceva sa inceteze.
Va rog sa nu ignorati subiectul daca nu intelegeti anumite aspecte din formularea mea, voi face tot posibilul sa ofer detalii suplimentare lizibile si cat mai clare! :)
Buna ziua,

Sper sa fi nimerit categoria care trebuie, altfel rog un moderator sa ma ajute cu incadrarea topicului intr-una corespunzatoare, multumesc anticipat.

Vreau sa reclam modul de solutionare al dosarului meu de catre angajatul inspectoratului de Politie (sectia furturi) asignat cazului si vreau sa va rog daca ma puteti ajuta cum anume as putea face acest lucru incat sa fie eficient si sa nu ajunga atat de usor in cosul de gunoi.

Cazul este unul simplu de furt de portofel (acte+bani). Facut declaratie la politie imediat in seara respectiva, unde mi s-a spus sa ma duc acasa si sa astept sa fiu contactat. Dupa o zi doua, am sunat eu la politie sa vad cine se ocupa de dosar intrucat nimeni nu m-a contactat din proprie initiativa. Am fost apoi chemat sa semnez ceva foi care sa ma ajute la substituirea actelor pana la intocmirea altelor noi. Bineinteles ca mi s-a spus in continuu sa nu-mi fac sperante desi la insistentele mele spre a merge in ancheta in pub si de a face macar minim de efort in a se uita pe camere si a intervieva pe unul din chelnerii barului. In fine, am lasat-o balta, mi-am inceput procesul dureros de inlocuire a tuturor actelor (auto, buletin, actualizare date peste tot) si in ianuarie il sun din nou pe domnul politist, acelasi asignat cazului, spre a cere totusi un status al dosarului, dumnealui cu nonsalanta, senin, mi-a spus ca a fost o data, nu l-a gasit pe administrator la bar si apoi a uitat de caz.

Sper sa nu fi fost prea lunga/plictisitoare povestioara de mai sus.
In fine, in urma experientei de mai sus as dori totusi sa depun o reclamatie/sesizare in urma careia personal domnul sa fie tras la raspundere cu speranta ca in viitor isi va corecta catusi de putin abordarea in tratarea dosarelor si nu clasarea lor in primele 2 ore de luat in primire cu "autor necunoscut" si mers la o cafea/tigara dupa.
Stiu ca nu e mare tragedie din ce mi s-a intamplat dar m-am simtit batjocorit si umilit de autoritatea care ar trebui cel putin sa-mi dea impresia ca nu sunt chiar in vestul salbatic si oricine poate sa-mi faca orice iar eu sa sper doar sa nu se repete.

Multumesc foarte mult pentru orice sfat si apreciez eforturile si intelegerea,
Cu stima

ES.