avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate ada202002

Activitate ada202002

Răspuns la discuția Calcul salar functionar public
Buna ziua, axact aceasta problema o am si eu, sunt referent asistent la o primarie. Salariul meu este de 1250 (minim), am vechime 15 ani in munca, spor de vechime nu am, im prezent salariul meu este de 1250+15% spor vatamator. dar dupa calculele mele e 1437 brut, iar eu am 1329 brut, deci nici macar minim.... sa nu mai pun in calcul sporul vechime. din cate stiu (si am terminat fac de Contabilitate) si din surse se calculeaza 1250+ 20%spor vechime + 15%spor vatamator, as dori sa stiu daca e aa sau nu. Multumesc
Răspuns la discuția Salariu functionar public
multumesc de raspuns, ce nu inteleg eu este ca, eu ca fp nu am dreptul la sporul vechime? deoarece eu nu il am , nici eu si nici colegii. am 975+10% . din cate stiu eu sporul vechime trebuie adaugat la salariu.
Buna ziua, am urmatoarea problema. am salatiu de baza minim, di un sp de 10 %, im momentul aceta. Ce as dori sa stiu eu la salariu minim nu se pune vechimea? am 14 ani vechime in munca. Va multumesc as dori eventual un ex cu calcului salariului.
am modificat....


Subsemnata A A, cu domiciliul in M Ciuc str. nr. , ap. , in contradictoriu cu A D Ml cu domiciliul in str. domiciliat in fapt in Franta, loc. Casson. ...................... si cu PRIMARIA MIERCUREA CIUC – AUTORITATEA TUTELARA, formulez prezenta:

CERERE DE CHEMARE IN JUDECATA

pentru ca prin hotararea ce o veti pronunta sa dispuneti:
• desfacerea casatoriei inregistrata in Registrul de Stare Civila al Primariei Miercurea Ciuc la data de 23.09.2005.
• pastrarea numelui dobandit in urma casatoriei si anume A.
• exercitarea autoritatii parintesti asupra minorilor A D - A, nascuta la data de 19.02.2006 si A P-M nascut la data de 08.02.2008, de catre mama;
• stabilirea domiciliului minorilor la domiciliul actual al mamei, la adresa din
• obligarea paratului, la plata catre cei doi minori a pensiei de intretinere si pentru cresterea, educarea, invatatura si pregatire profesionala a minorilor, in raport de veniturile acestuia.

IN FAPT, noi partile ne-am casatorit la data de 29.09.2005, din aceasta casatorie rezultand minorii AD - A, nascuta la data de 19.02.2006 si AP-M nascut la data de 08.02.2008. Arat ca inca de la inceputul casniciei intre noi sotii, au existat anumite divergente care s-au acutizat cu trecerea timpului, datorita firii dificile a paratului si a violentei verbale. Suntem firi diametral opuse si avem puncte diferite de vedere in ceea ce privesc toate aspectele vietii.

In ultima perioada aceste lucruri au dus la aparitia unor tot mai dese discutii in contradictoriu si la o racire evidenta a relatiilor dintre noi si prin faptul ca suntem despartiti in fapt din august 2011, el plecand in strainatate.

Desi am incercat amandoi sa depasim aceste impedimente, eforturile au ramas fara rezultat, dimpotriva s-a accentuat si mai mult instrainarea noastra, ajungandu-se la o lipsa acuta de afectiune si comunicare.

Asa fiind, urmeaza sa constatati ca relatiile dintre noi sunt grav vatamate, continuarea casatoriei nemaifiind posibila.

IN DREPT, art. 373 lit. d, art. 379 lit. b), art. 400, art. 529 din Codul Civil.


Mentionez ca sotul lucreaza la A..... M..........
Programul de vizita se va drealiza conform hotarari sau de cate ori va veni in Romania, fara dreptul de a scoate minorii de pe teritoriul tari fara mama.

Depun prezenta cerere in 2 exemplare pentru comunicare.

Anexez: certificatul de casatorie in original, seria ..... nr. ..... eliberat la data de ..... sub nr. ......de
Primaria Miercurea Ciuc, certificatele de nastere ale minorilor, taxa timbru si timbru judiciar.

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI MIERCUREA CIUC.

nu am cu cine negocia...aia e problema, el sta in Franta, acolo lucreaza legal, am loc de munca, si de copii eu ma ocup mereu, si am unde sta. momentan in casa pe care o detinem impreuna. nu ne putem intelege. am dat o sansa casatoriei,
solicit desfacerea casatoriei din urmatoarele motive:
- neintelegere in familie cauzata de neajunsurile banesti;
- nepotrivire de caracter;
- scandaluri repetate.
- Conform art. 373, lit c din codul civil,Capitolul VII, Sectiunea 1.
In fapt, ne-am casatorit la data de 23.09.2005 la Primaria Miercurea Ciuc
Din casatorie au rezultat doi copii minori, Atudorei Daria – Alexandra şi Atudorei Paula-Maria
De aceea, va rugam sa admiteti actiunea, sa desfaceti casatoria pe baza cererii, iar cererile accesorii divortului sa fie rezolvate in modul urmator:
a) minorii Atudorei Daria – Alexandra şi Atudorei Paula – Maria , nascute la 19.02.2006 şi 08.02.2008 sa fie incredintate mamei, sotul va fi obligt sa plateasc lunar suma conform art. 533 din Codul Civil, pentru intretinere si cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesionala a copiilor pana la implinirea varstei de 18 ani respectiv până la terminarea studiilor;
b) conform art. 383, alin 2 din Codul Civil, Capitolul VII, sectiunea 2, doresc pastrarea numelui dobandit dupa casatorie, adica acela de ATUDOREI
c) minorii isi vor pastra numele dobandit la nastere.



asa arata momentan cererea, as dori sa stiu daca este ok. sau daca trebuie sa modific / adaug ceva. multumesc
Multumesc pentru raspunsuri, la primul proces de divort m-am reprezentat singura, dar la a treia infatisare mi-am retras cererea, dandu-i inca o sansa. as putea sa fac acelas lucru si acum?
Buna ziua, As dori sa bag divortul, nu ne mai intelegem: problema mea este ca sotul lucreaza in Franta, si venitul lui de acolo se va calcula pentru pensia alimentara? daca nu are venit, dupa ce se calculeaza pensia alimentara? mi-e frica sa nu imi ia copii, sau sa nu le mai ajute..... in cazul in care nu plateste pensia, din cate stiu poate ajunge la inchisoare. Partajul se va face dupa ce am hotararea de divort? cam cat poate fi onorariul pentru avocat in caz de divort? dar partaj? va multumesc