avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana1678

Activitate Roxana1678

Răspuns la discuția Intrare seprata bloc
Acum 10 ani cand am închiriat imobilul au fost discutii aprinse.
Le-am cerut acordul sa imi fac intrare separata. Nu au vrut sa auda,s-au impotrivit (mai putin doua persoane care in plangerea de astazi au semnat dar cu ani in urma au semnat ca sunt de acord) acestui proiect.

Dupa 10 ani constant ca, brusc, sunt probleme si mai nou acestea sunt create de clientii cabinetului.
Oare eu ca si chirias legal nu am niciun drept?
Buna ziua,

Profesia mea este de psiholog si imi desfasor activitatea intr-un cabinet deschis la parterul unu bloc. Am inchiriat spatiul acum 10 ani, contractul este inregitsrat la Finante.. De la inceput am avut vecini carcotasi dar lucrurile s-au calmat.
Astazi ma trezesc cu o plnagere facuta de intreaga scara asocietatiei de proprietari, depusa la primarie, cum ca ii deranjez pe vecini pentru ca ai mei clienti distruc usade la intrate si stau pe scara blocului.
Mentionez ca este aberanta aceatsa plangere.

Nu mai am energie sa ii conving ca exagereaza, ei au invocat legea 230/2007 art.42 si 39..
Va rog mult sa imi oferiti o parere juridica.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract in participatiune
Rectificare:
formele de exercitate sunt cabinet individual, cabinet asociat sau societate civila profesionala.

Pentru participarea la o licitatie achizitorul a permis asociere operatorilor economici.

Se pune problema daca doua cabinete individual de psihologie se pot asocia in participatiune pentru depunerea unei oferte comune, avand in vedere ca potrivit Legii 213/2004 formele de exercitare ale profesiei de psiholog sunt cabinet individual, cabinet asociat sau societate civila comeriala.

Cabinetul individual de psihologie nu are personalitate juridica.

Se aplica prevederile de mai jos?

Asocierea in participatie poate interveni numai intre persoane fizice sau/si juridice. Sunt deci excluse participarea asocierilor si a societatilor simple fara personalitate juridica.


Va rog sa imi oferiti un raspuns in acest sens.