Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract in participatiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract in participatiune

Pentru participarea la o licitatie achizitorul a permis asociere operatorilor economici.

Se pune problema daca doua cabinete individual de psihologie se pot asocia in participatiune pentru depunerea unei oferte comune, avand in vedere ca potrivit Legii 213/2004 formele de exercitare ale profesiei de psiholog sunt cabinet individual, cabinet asociat sau societate civila comeriala.

Cabinetul individual de psihologie nu are personalitate juridica.

Se aplica prevederile de mai jos?

Asocierea in participatie poate interveni numai intre persoane fizice sau/si juridice. Sunt deci excluse participarea asocierilor si a societatilor simple fara personalitate juridica.

Va rog sa imi oferiti un raspuns in acest sens.

Rectificare:
formele de exercitate sunt cabinet individual, cabinet asociat sau societate civila profesionala.