avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate Cuvunu

Activitate Cuvunu

Deci nu am inteles, pana la urma ar trebui sa-l inscriu in CF sau nu ? este ok sa merg asa mai departe , se fereste el de ceva vicii ascunse? sau de ce spuneti ca de aia nu vrea..
Dezmembrarea nu este inca facuta fiindca nu a facut receptia blocului, inca se lucreaza la acoperis, mai trebuie puse ferestrele etc..
Multumesc ptr raspunsul prompt!
1. Antecontractul il pot inscrie in cartea funciara prin acelasi notar sau ma pot duce la altul?
2. Citez exact ce mi-a spus dezvoltatorul:" Daca iti voi inscrie antecontractul in cartea funciara atunci automat va trebui sa te car dupa mine ptr orice aprobare ptr orice cablu, teava etc care trebuie trasa la bloc, nu pot face asta cu toti cei 100 de proprietari din bloc "
O sa ma duc singur sa inscriu antecontractul si ii voi face o procura notariala .( ptr a face acest lucru ce alte acte trebuie in afara de antecontract?)
Nu am inghitit argumentele spuse de dezvoltator tocmai de aceea v-am intrebat aici ce si cum.
Antecontractul este incheiat la Notar, in antecontract scrie : imobil avand nr. cadastral 22....., intabulat in CF nr. 22........
Fiind scris in antecontract frazele de mai jos , mai pot in continuare sa inscriu antecontractul in CF sau nu? Totodata ma sfatuiti sa o fac?

Noi, partile contractante, nu solicitam Notarului Public verificarea sarcinilor pentru apartamentul ce face obiectul prezentului Contract si intelegem sa incheiem prezentul act pe riscul nostru.
Totodata, noi, partile contractante, nu solicitam Notarului Public notarea prezentului act in Cartea Funciara.
Data la care trebuie platiti restul de 50% adica plata integrala este atunci cand se incheie contractul de vanz cump, dar asta nu inseamna ca tot atunci trebuie sa imi predea si apartamentul.
Cu cartea funciara o sa incerc sa-i propun asa dar ma tem ca o sa ma refuze din nou.
Buna ziua,

Am incheiat un antecontract cu un dezvoltator pers fizica ptr un apartament in faza de constructie, imobilul este la rosu momentan, termenul de finalizare iunie 2015.am dat avand de 50% din apartament pentru a putea beneficia de o reducere substantiala, problema este ca in acest antecontract este specificat doar termenul de pefectare al contractului de vanz cump care este iunie 2015 ( pana atunci dezvoltatorul va obtine toate documentele necesare ptr incheierea actului de vanz cump) , dar nu este specificat termenul de predare al apartamentului. ar trebui incheiat un act aditional in acest caz cu termenul de predare exact si eventual aplicate penalitati in cazul depasirii lui?la fel antecontractul nu este trecut in cartea funciara fiindca dezvoltatoruul a mentionat ca daca face acest lucru ar trebui sa ma care peste tot ( Enel, Distrigaz etc) Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat