avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate dante1980

Activitate dante1980

Chiar nu exista nimeni in acest forum care sa ma ajute cu niste raspunsuri clare si la obiect?
Distrigazul mi.au cerut sa.indespagubesc pe cei 7 proprietari intrucat teava este trasa pe drumul de servitute care este privat si nu este public iar pretentiile lor sunt exagerate fie denota o rea vointa crasa. Ce e de facut? Chiar nu exista pe acest site nici un avocat competent?
Blocul de pe lotul 3 a fost dat in folosinta in 2010. Intrebarea mea este cruciala: cine este proprietarul actual al conductei de gaze trasee drumul de servitute pana la intrarea in lotul 3? A trecut intre timp in proprietatea destrigazului? Rog juristii de aici sa.mi raspunda ptr ca se fac presiuni asupra mea din toate partile. Multumesc
Casa este in bucuresti, sectorul 3 str drumul lunca merilor si intr.adevar nu exista infrastructura. Canalizarea si asfaltul nu exista. Cand ploaua sau este noroi umblu cu pungi in picioare sau cu cizme de cauciuc altfel nu se poate
Imi construiesc o casa in sectorul 3 si mi.a fost sparta deja de 2 ori . Doresc sa.mi montez camere de supraveghere dar vecinii mi.au cerut ca acestea sa nu le filmeze si pe ei sau proprietatile lor. Ce am de facut in aceasta situatie?
Stimate domn, in acea suma de 3000 euro cu care eu am inteles sa.l despagubesc pe investitorul initial intra racordarea la gaze , trava de apa , canalizare si o teava goala prin care eu mi.am tras ca lul de curent . Distanta de la drumul principal pe drumul de servitute pana la poarta mea este de 100 metri iar o parte a fost betonata deja atunci. Daca eu vroiam sa.mi trag utilitatile singur aprox 5000 de lei ma costa numai sapatul santului si astupatul lui.
In 2011 am cumparat in teren pozitionat la capatul unui drum de servitute care deserveste primele 2 loturi pe care proprietarii le.au lasat de izbeliste,pe lotul 3 ezte constrDr pe t in bloc cu 7 apartamente si eu cu o locuita unifamiliala pe lotul 4 Inca aflata sub autorizare de constructive.
Doresc sa fac bransamentul la gaze asa ca in luna noiembrie a anului trecut am depus dosarul de racordare la aceeasi firma care a efectuat proiectul si lucrarea la blocul de pe lotul 3. Teava de gaze a fost trasa subteran pe drumul de servitute iar in dreptul intrarii in bloc din drumul de servitute aceasta se bifurca o parte intrand in contuarul blocului iar o parte duce pe lotul meu terminandu.se sub poarta mea. Cei de la firma de gazemi.au cerut acordul investitorului initial . pe acesta eu l.am despagubit in 2011 cu suma de 3000 euro asa ca omul fiind de buna credinta si.a dat acordul. Cineva din bloc a facut o sesizare LA distrigaz sud cum ca EU urmeaza sa ma branseZ illegal asa ca acestia mi.au blocat dosarul cerandu.mi sa le aduc o lista cu acceptul tuturot proprietarilor din bloc. Acestia aunt impartiti in doua grupuri. 2 apartamente mi.au cerut sa.mi trag teava separate pe drumul de servitute iar 5 apartamene au pretentii sa.I despagubesc cu sume cuprinse intre 300 si 3000 euro. In contractele lor de proprietate scrie doar ca vor beneficia de centrala pe gaze.
Va rog sa ma ajutati cu metode de rezolvare a acestei spete. Multumesc