avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate AvSD

Activitate AvSD

Răspuns la discuția Inscriere Barou 2015
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2015 manuale
Multumesc foarte mult pentru recomandari. Si bafta celor care invata pentru admitere! Daca mai aveti sugestii de cum se poate asimila mai usor materia voluminoasa, m-as bucura sa aud strategii proprii. :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2015 manuale
Nu pentru 2015. Doar din anii trecuti.

Recomandati vreun manual?
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

ce manuale si carti de teste folositi pentru a invata pentru admitere?

Eu am studiat in cadrul facultatii dupa codurile vechi si m-ar ajuta o indrumare in acest sens, mai ales de la studentii mai tineri sau cei care au sustinut examenul anul trecut.

In afara de studierea intemeiata a "sfintelor" coduri, aveti vreo sugestie ce carti sunt cele mai bune, mai ales cand timpul de studiu este mai scurt (5 luni)? Stiu ca tratatele sunt in mod normal utile, dar vreau sa stiu care sunt cele mai bune resurse in conditiile date.

Aveti vreo strategie personala sau din auzite care functioneaza deosebit de bine (gen invatat din manual, apoi teste; invatat din cod si manual, iar dupa terminarea materiei teste etc.)?

Orice sugestie si impresie este binevenita.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,

stie cineva daca pentru inscriere sunt necesare aceleasi documente ca anul trecut si care este perioada de inscriere? ([ link extern ] )

Poate elibera cineva cazierul judiciar pentru mine, daca fac procura?

M-ar ajuta mult aceste informatii.

Multumumesc anticipat pentru raspuns.
Salutare tuturor,

Sper ca-mi puteti da un sfat (serios) in legatura cu situatia urmatoare. Stiti cumva daca dupa admiterea in Barou, se poate face stagiatura intr-un stat din UE?

Momentan caut de lucru ca jurist in Germania, ceea ce reprezinta o provocare cu tot masterul facut aici si cunoasterea limbii germane. Ma gandeam sa devin avocat european (dupa definitivat), dar pe timpul stagiaturii sa lucrez tot aici (in domeniul juridic).

Stie cineva ce altceva se mai poate face in aceasta situatie? Examenul lor de recunoastere a diplomei din Romania (oarecum un echivalent a baroului) este mult mai greu si necesita mai mult decat pregatirea pentru barou, iar pana acum n-am primit raspunsuri pozitive de la casele de avocatura (internationale) unde am cautat o practica ca sa "intru in sistem". Firme romanesti in Germania care sa caute juristi aici n-am gasit inca.

Daca vreunul din voi se afla sau s-a aflat intr-o pozitie similara, m-as bucura mult sa aud un sfat, chiar si pe privat.

O zi frumoasa!